Genç futbolculara uygulanan koşu drili uygulamalarının futbolcuların bazı motorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of running drill applications on some motoric characteristics of soccer players
- Tez No: 718148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada genç futbolculara uygulanacak 6 haftalık koşu drili antrenman programıyla birlikte futbolcuların bazı motorik özellikleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli Anadolu Yakasında bulunan futbol okullarındaki sporcular, örneklemi ise bir futbol okulundan 11-12 yaş arası 40 gönüllü sporcu oluşturmuştur. Sporcular Çalışma Grubu (ÇG; n=20) ve Kontrol Grubu (KG; n= 20) olarak iki gruba ayrılmıştır. ÇG yer alan sporculara, klasik futbol antrenman programlarına ek olarak haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta boyunca koşu drili antrenman programı uygulanırken, KG yer alan sporcular klasik antrenman programlarına devam etmişlerdir. ÇG ve KG sporcularının antropometrik özellikleri olarak; boy ve vücut ağırlıkları ölçülmüş ve beden kütle indeksleri belirlenmiştir. Sporculara dinamik denge (DD), dikey sıçrama (DS), sürat (SRT), çeviklik (ÇVLK), top sürme becerisi (TSB), ve ortalama reaksiyon zamanı (ORZ) testleri uygulanmış olup en iyi sonuçlar kaydedilmiştir. Çalışmamızda grup içi ön-son test ölçümlerinde ÇG da yer alan sporcular tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı gelişim gösterirken (p˂0,05), KG da yer alan sporcular DD (p=0,17) ve TSB (p=0,05) ölçümlerinde istatisitksel olarak anlamlı değişim göstermemişlerdir (p˃0,05). Grupların gruplararası farkları incelendiğinde ise; DD (ön test p=0,02; son test p=0,01) ve DS (ön test p=0,04; son test p=0,02) parametrelerinde hem ön hem de son testlerde ÇG lehinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir (p˂0,05). Sonuç olarak kol çekme ve patlayıcı güç drillerini içeren koşu drili antrenmanlarının, genç sporcuların dinamik denge, dikey sıçrama gibi özelliklerinin yanı sıra top sürme becerileri ve hareket paternlerini düzgün gerçekleştirebilmerine olanak sağladığı görülmüştür, dolayısıyla koşu drili egzersizlerinin antrenman programlarına ilave edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect on some motoric characteristics of soccer players with a 6-week running drill training program to be applied to the young football players. The universe of the research consisted of athletes in football schools located in the Anatolian side of Istanbul, and the sample consisted of 40 volunteer athletes aged 11-12 from a football school. Athletes were divided into two groups as the Study Group (ÇG; n=20) and the Control Group (KG; n= 20). While the running drill training program was applied to the athletes in SG for 6 weeks, 3 days a week, in addition to the classical football training programs, the athletes in the CG continued their classical training programs. As the anthropometric characteristics of SG and CG athletes; height and body weights were measured and body mass indexes were determined. Dynamic balance (DD), vertical jump (DS), speed (SRT), agility (ÇVLK), dribbling (TSB) and average reaction time (ORZ) tests were applied to the athletes and the best results were recorded. In our study, in the pre-post test measurements within the group, while the athletes in the SG showed statistically significant improvement in all parameters (p˂0.05), the athletes in the CG showed DD (p=0.17) and TSB (p=0.05) measurements did not show a statistically significant change (p˃0.05). When the differences between the groups are examined; Statistically significant difference in favor of SG in DD (pretest p=0.02; posttest p=0.01) and DS (pretest p=0.04; posttest p=0.02) parameters in both pre- and post-tests was found to be (p˂0.05). As a result, it has been seen that running drill training, which includes arm swing and explosive power drills, allows young athletes to perform dribbling skills and movement patterns properly, as well as dynamic balance and vertical jumping features, so it is recommended to add running drill exercises to their training programs.