Üniversitedeki idari personellerin iş tatminleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişki
The relationship between the job satisfaction and life satisfaction of the university administrative staff
- Tez No: 718191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN YILDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaşamlarının önemli bir bölümünü iş yerlerinde geçiren bireylerin iş tatmin düzeyleri ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu çalışma, Karabük Üniversitesinde görev yapan idari personeller ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak kullanılan anket katılımcıların demografik özelliklerin tespitine yönelik sorulan 6, iş tatminini ölçmeye yönelik sorulan 20 ve yaşam doyumunu ölçmeye yönelik ise sorulan 5 olmak üzere toplam 31 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre dağılımlarının incelenmesi amacıyla frekans analizinden yararlanılmış olup, ölçeklerin güvenilirliklerini test etmek amacıyla Cronbach Alpha testi uygulanmıştır. İş tatmini ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek için oluşturulmuş olan hipotezlerin test edilebilmesi adına Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. İş tatmini ve yaşam doyumu kavramlarının demografik değişkenlere göre farklılıklarının incelenmesi için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda; yaşam doyumu düzeyinin sadece cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiş olup, bunun dışındaki demografik özellikler ile yaşam doyumu düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. İş tatmin düzeyinin de sadece katılımcıların eğitim düzeylerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiş ve bunun dışındaki demografik özellikler ile iş tatmin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ayrıca katılımcıların yaşam doyumu düzeyleri ve iş tatmin düzeyleri arasında pozitif yönlü kuvvetli bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaşam doyumu düzeylerinde meydana gelebilecek artışların iş tatmin düzeylerinde de bir artışa neden olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the relationship between job satisfaction levels and life satisfaction levels of individuals who spend a significant part of their lives at work, was carried out with administrative personnel working at Karabuk University. The questionnaire used as a data collection method in the research consists of a total of 31 questions, of which 6 were asked to determine the demographic characteristics of the participants, 20 were asked to measure their job satisfaction, and 5 were asked to measure their life satisfaction. Frequency analysis was used to examine the distribution of the participants according to their demographic characteristics, and the Cronbach Alpha test was applied to test the reliability of the scales. Pearson Correlation analysis was applied to test the hypotheses created to examine the relationship between job satisfaction and life satisfaction. Independent Sample T-Test and One-Way ANOVA test were applied to examine the differences between the concepts of job satisfaction and life satisfaction according to demographic variables. In the results of working; It was determined that the level of life satisfaction differed significantly only according to gender, and no statistically significant difference was found between the demographic characteristics and the level of life satisfaction. It was determined that the level of job satisfaction differed significantly only according to the education level of the participants, and there was no statistically significant difference between the demographic characteristics and the level of job satisfaction. In addition, it has been determined that there is a strong positive relationship between the participants' levels of life satisfaction and job satisfaction. It has been observed that the increase in the life satisfaction levels of the participants will cause an increase in their job satisfaction levels.