Bilgilendirme tasarımında teknoloji kullanımı: Çağdaş sanat müzesi uygulama önerisi
Using technology in information design: Contemporary art museum implementation proposal
  1. Tez No: 718224
  2. Yazar: BERK MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE AKDAĞ SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gelişen teknoloji sayesinde, günümüzde bilgiye erişim kolaylaşmıştır fakat doğru bilinen yanlış bilgiyi hızla kabullenmek ve sınırsız bilgi arasında bilgi kirliliğiyle karşılaşmak da mümkündür. Bu durum bilgiyi tasarlama ihtiyacı oluşturmaktadır. Toplumun her kesimine hitap eden kurumların bilgilendirme tasarımlarına daha fazla ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Bu kurumlar tarafından aktarılan bilgi gereksiz metinlerden ve görsellerden arındırılarak, sıralı ve sistemli bir şekilde tasarlanmalıdır. Bu doğrultuda bilgilendirme tasarımına ihtiyaç duyan en önemli kurumlardan biri de müzelerdir. 20. yüzyılın ortalarından itibaren çağdaş müzeler bilgiyi koruma, düzenleme ve sergileme çalışmalarına ek olarak eğitim etkinlikleriyle tüm topluma ulaşmayı hedefleyerek müzeleri yaşayan mekânlar haline getirmiştir. Bu doğrultuda tezin son bölümünde örnek bir çağdaş sanat müzesi oluşturulmuştur. Bilgilendirme tasarımında teknoloji kullanımı sayesinde eğitim odaklı ve yaşayan bir mekâna uygun olarak Töz çağdaş sanat müzesi üzerinden hem kendisi hakkında genel bir bilgilendirme hem de yaptığı sergiler, atölye çalışmaları, etkinlikler gibi alanlarda bilgilendirme tasarımları sunulacaktır. Gerçek dünyayla eş zamanlı olarak dijital dünyada da konumlandırılması için öneriler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, access to information has become easier today, but it is also possible to quickly accept the wrong information that is known to be true and it is possible to encounter information pollution among unlimited information. This creates to design information need. It is seen that institutions which appeal to all parts of society need information designs more. The information conveyed by these institutions should be purified from unnecessary texts and visuals, and it should be designed in a sequential and systematic manner. Accordingly, one of the most important institutions which need information design is museums. Since the middle of the 20th century, modern museums have turned museums into living spaces, aiming to reach the whole society with educational activities in addition to their efforts to preserve, organize and exhibit information. In this direction, an exemplary contemporary art museum was created in the last part of the thesis. Thanks to using technology in information design, in accordance with an education-oriented and living space, Töz contemporary art museum will provide both general information about itself and informational designs in areas such as exhibitions, workshops and events. Suggestions will be made to position it in the digital world simultaneously with the real world.