Üniversite mezunu işsiz bireylerde psikolojik iyi oluş, umutsuzluk seviyesi ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between psychological wellness, hopelessness levels and perceived social support in unemployed individuals with university graduates
- Tez No: 718223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada üniversite mezunu işsiz bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri, umutsuzluk seviyeleri ve algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya çeşitli bölgelerden katılım gösteren 35 yaşını aşmamış üniversite mezunu 211 kadın (%54,9) ve 173 erkek (%45.1) olmak üzere toplamda 384 kişi katılmıştır. Araştırmanın verileri Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normallik varsayımları Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmışken, ölçek puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için non-parametrik testlerden Spearman Korelasyon Analizi yapılmıştır. Kullanılan ölçekler ile sosyo-demografik veriler arasındaki ilişkiyi belirlemek adına ise Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the psychological well-being, hopelessness, and perceived social support levels of unemployed university graduates. A total of 384 people, 211 female (54.9%) and 173 male (45.1%) university graduates, who participated in the research from various regions, did not exceed the age of 35. The data of the study were collected using the Socio-Demographic Information Form, Beck Hopelessness Scale, Psychological Well-Being Scale and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. While Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used for the normality assumptions of the data, Spearman Correlation Analysis, one of the non-parametric tests, was performed to examine the relationship between the scale scores. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were applied to determine the relationship between the scales used and socio-demographic data.