Akademisyenlerin izlenim yönetimi taktiklerinin iş yaşamlarındaki yalnızlıkları üzerindeki etkisinde birey-örgüt uyumunun aracılık rolü
The mediating role of person-organization fit in the impact of impression management tactics of academics on their loneliness in their business life
- Tez No: 718247
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, bireylerin izlenim yönetimi taktikleri kullanımlarının iş yaşamlarındaki yalnızlıklarını ne yönde etkilediği ve bu etkide birey-örgüt uyumunun aracılık rolünün olup olmadığı soruları temelinde kurgulanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada akademisyenlerin kullandıkları izlenim yönetimi taktiklerinin iş yaşamlarındaki yalnızlıkları üzerindeki etkisinde birey-örgüt uyumunun aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma görgül bir araştırma olarak tasarlanmış, nicel araştırma desenlerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Türkiye genelindeki devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan 445 araştırma görevlisinden elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 programları ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre izlenim yönetimi taktiklerinden örnek çalışan gibi görünmenin duygusal yoksunluk ve sosyal yalnızlık üzerinde negatif ve anlamlı, gözdağı verme taktiğinin duygusal yoksunluk ve sosyal yalnızlık üzerinde pozitif ve anlamlı; ayrıca birey-örgüt uyumunun duygusal yoksunluk ve sosyal yalnızlık üzerinde negatif ve anlamlı etkilerinin olduğu bulgulanmıştır. İzlenim yönetimi taktiklerinin duygusal yoksunluk ve sosyal yalnızlık üzerindeki etkisinde birey-örgüt uyumunun aracılık rolü tespit edilememiştir. Bunun yanında yapılan farklılık analizleri sonucunda izlenim yönetimi taktiklerinin kullanım sıklığının kıdeme ve eğitim dönemine; iş yaşamında yalnızlığın kadro türüne; birey-örgüt uyumunun kadro türüne ve eğitim dönemine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the questions of how the use of impression management tactics by individuals affects their loneliness in their work life and of whether person-organization fit has a mediating role in this effect. Accordingly, this study aims to investigate the mediating role of person-organization fit in the effect of impression management tactics used by academics on their loneliness in business life. The research was designed as empirical research, and a survey method was preferred among quantitative research patterns and was used as a data collection tool in the study. The data obtained from 445 research assistants working at public universities in Turkey were analyzed via SPSS 22.0 and AMOS 24.0 programs. According to the results of the analysis, exemplification tactic has negative and significant effects on emotional deprivation and social loneliness, while the intimidation tactic has positive and significant effects on emotional deprivation and social loneliness. It was also found out that person-organization fit have negative and significant effects on emotional deprivation and social loneliness. The mediating role of person-organization fit in the effect of impression management tactics on emotional deprivation and social loneliness has not been determined. In addition, as a result of the difference analysis it has been determined that the use of impression management tactics differ from seniority and education period; loneliness at work differ from staff type; person-organization fit differ from staff type and education period.