Sedanter kadınlarda EMS antrenmanı ve geleneksel antrenmanın kuvvet kazanımı ve antropometrik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of EMS training and traditional training on strength gain and anthropometric properties in sedentary women
  1. Tez No: 718306
  2. Yazar: UĞUR ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada EMS ile geleneksel antrenman modeli olan fitness antrenmanı uygulamalarının sedanter kadınlar üzerinde antropometrik değerler, çevre ölçümleri ve kuvvet değerleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Osmaniye ilinde yaşayan 20 sedanter kadın (yaş 25.40 ± 1.10) gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu EMS (n:10), Fitness(n:10) olarak iki gruba ayrılmıştır. Antropometrik ölçümler Tanita BC 418 cihazı ile yapılmıştır. Çevre ölçümleri 0.1 mm. hassasiyetli şeffaf mezura ile yapılmıştır. Kuvvet ölçümleri ise 10 TM maksimal kuvvet ölçüm yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Verilerinde analizinde normallik testleri kolmogorav smirnof testi yapılmıştır. Veriler normal dağıldığı için bağımsız gruplar T testi, bağımlı gruplar T testi ve Cohen's d testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, EMS ve Fitness grubunun kuvvet ön test- sont test değerlerinde anlamlı farklar bulunmuştur (P0.05). Çevre ölçümlerinde Fitness grubunun biceps ve kasılı biceps ön test-son test çevre ölçüm sonuçlarında anlamlı fark bulunmuştur (P0.05). EMS grubunun çevre ölçüm sonuçlarında ise anlamlı fark görülmemiştir (P>0.05). EMS ve Fitness grubunun antropometrik ölçüm sont test değerleri vücut ağırlığı ve yağsız kütle değerlerinde anlamlı fark bulunmuştur (P>0.05). Vücut kitle indeksi ve yağ yüzde değerlerinde ise anlamlı fark bulunamamıştır (P>0.05). EMS ve Fitness grubunun kuvvet ve çevre ölçüm son test değerlerinde anlamlı fark bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, fitness training applications, which are a practical training model with EMS, are considered on sedentary women on anthropometric values, circumference measurements and weight values. 20 sedentary women (age 25.40 ± 1.10) living in Osmaniye province participated in the study voluntarily. The experimental group was divided into two groups as EMS (n: 10) and Fitness (n: 10). Anthropometric measurements were made with the Tanita BC 418 device. Perimeter measurements were made with a transparent tape measure with a precision of 0.1 mm. Force measurements were made using the 10 TM maximal force measurement method. In the analysis of the data, normality tests were performed using the Kolmogorav Smirnof test. Since the data were normally distributed, T-test for independent groups, T-test for dependent groups and Cohen's d-test were used. As a result of the study, significant differences were found in the strength pretest-posttest values of the EMS and Fitness groups (P0.05). In circumference measurements, a significant difference was found in the biceps and muscular biceps pretest-posttest circumference measurement results of the Fitness group. There was no significant difference in the abdominal, hip and chest circumference pretest-posttest measurement results (P>0.05). There was no significant difference in the circumference measurement results of the EMS group (P>0.05). A significant difference was found in the anthropometric measurement post-test values of the EMS and Fitness groups in body weight and lean mass values. There was no significant difference in body mass index and fat percentage values (P>0.05). There was no significant difference in the strength and circumference measurement post-test values of the EMS and Fitness groups (P>0.05).