Farklı tür materyaller ile üretilen ti-base destekli kronların bağlantı dayanımları ve stres değerlerinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the connection strength and stress values of ti-base supported crowns produced with different kinds of materials BY finite element analysis method
  1. Tez No: 718371
  2. Yazar: HÜSEYİN ANIL BANAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖRLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çiğneme fonksiyonu ile meydana gelen stresin, diğer mekanik ve anatomik yapılara dengeli iletilmesi amacıyla yeni protetik tasarımlar geliştirilmiş ve bu tasarımlar yeni araştırma alanları ortaya çıkarmıştır. Bu duruma vida tutuculu implant destekli protezler örnek verilebilir. Vida tutuculu protezlerin kullanılmaya başlanması ile artık siman problemi elimine edilmiştir. Ancak dayanak materyali ve dayanak tasarımı, protezlerin mekanik ve estetik özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ti-base dayanaklar, bu sorunlara çözüm olması amacıyla geliştirilmiştir. Ancak ti-base dayanakların klinik başarısı, materyal içeriği ve baca yüksekliği ile ilgili araştırmalar yetersizdir. Çalışmamızda farklı titanyum türlerinden üretilen ti-base baca yüksekliklerinin, bağlantı dayanımına ve stres dağılımına etkisi test edilecektir. Çalışmamızda titanyum Gr 4, 5 ve Gr 23 ELI materyalleri kullanılacaktır. Gr 4 ve 5 için 3.5, 5.5 mm'lik baca boyu, Gr 23 için 3.5, 5.5 ve 7 mm'lik baca boyuna sahip ti-base dayanaklar ile toplam 7 çalışma grubu planlanmıştır. In vitro test aşamasında universal test cihazı ile örneklerin kırılma dayanımları test edilecektir. Ayrıca sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile aynı çalışma gruplarında bağlantı dayanımları ve stres analizi test edilecektir. Her çalışma grubu için (n=11) toplam 77 implant, ti-base dayanak ve monolitik zirkonya kron üretilecektir. Değerler, Newton ve Megapascal cinsinden kaydedilecektir. Veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilecektir. Sonuç olarak, kırılma dayanımı testi yapılan örneklerde tüm ti-base baca boylarında en düşük kırılma dayanımı değerleri Gr 4 Ti materyalinde görülürken Gr 5 ve Gr 23 ELİ alaşımından üretilen ti-base dayanaklarda benzer değerler gözlendi. İmplant dışındaki tüm yapılarda görülen en yüksek gerilme değerleri oblik yükleme testlerinden elde edildi. Dikey yükleme uygulanan Gr 4 Ti implant ile oblik yükleme uygulanan implant ve ti-base dayanaklardan elde edilen en yüksek von Mises gerilmeleri materyalin akma direncinden yüksek bulundu. Oblik yükleme analizinde ti- base baca boyunun artırılması ile implant ve ti-base dayanaklardan elde edilen gerilme değerlerinde artış görülmektedir. Bağlantı dayanımlarının Ti alaşımları ile ilişkisi değerlendirildiğinde, Ti alaşımları arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Ancak 3.5, 5 ve 7 mm kıyaslandığında baca boyu yüksekliği artışı ile siman yapısındaki gerilme değerlerinde azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
New prosthetic designs have been developed in order to provide a balanced transmission of the stress caused by the chewing function to other mechanical and anatomical structures and these designs have revealed new research areas. An example of this is screw-retained implant-supported prostheses. With screw-retained prostheses, the residual cement problem is elliminated. However, abutment material and abutment design may adversely affect the mechanical and aesthetic properties of prostheses. Ti-base abutments have been developed to solve these problems. However, studies on clinical succes, material content and abutment height of ti-base abutments remain up-to-date. In our study, the effect or abutment heights on the bond strength and stress distribution with monolithic zirconia crowns in ti-base abutments manufactured from different titanium Gr types will be tested. Titanium Gr 4, Gr 5 and Gr 23 ELI materials will be used in our study. A total of 7 groups are planned with ti-base abutments with a abutment length of 3.5 mm, 5.5 mm for Gr 4 and Gr 5, abutment length of 3.5 mm, 5.5 mm and 7 mm for Gr 23. In the in vitro experiment, the fracture strength of the samples will be tested with the universal testing device. In our study, bonding strength and stress analysis of the same study groups will also be tested with the finite element stress analysis method. A total of 77 implants, ti-base abutments and monolithic zirconia crowns will be used by creating 11 samples for each study group. The obtained values will be recorded in Newtons and Megapascals. The data will be analyzed using the SPSS 22.0 program. As a result, while the lowest fracture strength values were observed in Gr 4 Ti material in all ti-base abutment lengths in the samples for which the fracture strength test was performed, similar values were observed in the ti-base abutments produced from Gr 5 and Gr 23 ELİ alloys. The highest stress values observed in all structures except the implant were obtained from oblique loading tests. The highest von Mises stresses obtained from the vertically loaded Gr 4 Ti implant and the obliquely loaded implant and Ti-base abutments were found to be higher than the yield strength of the material. In the oblique loading analysis, an increase in the stress values obtained from the implant and ti-base abutments is observed with increasing the ti-base abutment length. When the relationship of bonding strengths with Ti alloys was evaluated, it was seen that there was no significant difference between Ti alloys. However, when 3.5, 5 and 7 mm were compared, a decrease in the stress values in the cement structure was determined with the increase in the height of the abutment.