Web tabanlı girişimlerde yeni medyanın rolü
The role of new media in the web based start-ups
  1. Tez No: 718439
  2. Yazar: SADULLAH MÜCAHİD BAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüz teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi ve dijitalleşmenin önemiyle, hayatın birçok alanında olduğu gibi şirketlerin de teknolojiye ayak uydurma şekilleri ve organizasyon yapıları farklılaşmaktadır. Medyanın internetle tanışmasıyla birlikte yeni medya kavramının ortaya çıkması, şirketlerin varlık gösterdiği ortamı çoğunlukla internet ortamına taşımaya vesile olmuştur. Dünyada start-up olarak bilinen ve bir pazar ihtiyacını karşılamaya yönelik kurulan genç yenilikçi şirketler olan girişimler yeni medya imkânlarını sıkça kullanmaktadır ve bu kullanımları başarılı girişimler için önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, girişimler ve yeni medya kavramlarına bir bakış sağlanırken aynı zamanda yeni medyanın genç yenilikçi şirketler olan internet girişimlerindeki rolü de incelenmektedir. Araştırma yöntemi olarak 9 farklı sektörde faaliyet alanına sahip internet girişimlerinin temsilcileri ile yapılan görüşmelerin sonucunda internet girişimlerde yeni medyanın rolüne bir bakış sağlanmaktadır. Şirketlerin bir kısmı sosyal medyanın önemini ön plana çıkarırken, bir kısmı herhangi bir dijital stratejiye ihtiyaç duymadan tamamen organik şekilde yürüyen pazarlama faaliyetlerine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
With the development of today's technologies and the importance of digitalization, the way companies keep up with technology and organizational structures differ, as in many areas of life. The emergence of the concept of new media with the introduction of the media to the internet has been instrumental in bringing the environment in which companies exist mostly to the internet environment. Young innovative companies, known as startups and established to meet a market need, frequently use new media opportunities. These uses contribute significantly to successful start-ups. In this thesis, while providing an overview of startups and new media concepts, the role of new media in internet start-ups, which are young innovative companies, is also examined. As a research method, an overview of the role of new media in web based start-ups is provided as a result of interviews with representatives of web based start-ups operating in 9 different sectors. While some of the companies emphasize the importance of social media, some of them have completely organic marketing activities without the need for any digital strategy.