Individual differences in the L1 and L2 processing of morphologically complex words
Anadil ve ikinci dilde biçimbilimsel açıdan karmaşık sözcüklerin biçimbilimsel işlemlenmesinde bireysel farklılıklar
  1. Tez No: 718495
  2. Yazar: HASİBE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KIRKICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmanın amacı, biçimbilimsel açıdan zengin bir dil olan Türkçe anadil (D1) konuşucularının İngilizce gibi biçimbilimsel açıdan daha az üretken olan ikinci bir dili (D2) nasıl işlemlediğini araştırmaktır. Çalışma, kritik olarak, aynı hedef sözcüğü kullanarak biçimbilimsel hazırlama etkilerinin yanısıra harflerin yeri değiştirilerek (HYD) hazırlama etkilerini incelemiş ve anadili İngilizce olan konuşuculardaki türemiş sözcük işlemlemesini anadili Türkçe olan D2 İngilizce konuşucularla karşılaştırmıştır. Çalışmada, aynı hedef sözcük ve altı hazırlayıcısı bulunan iki maskelenmiş hazırlama kelime karar deneyi uygulanmıştır. Bu altı koşul, biçimbilimsel hazırlama, biçimbirim sınırında HYD hazırlama, biçimbirim sınırında ikame-harfler ile yerine koyma, biçimbirim sınırı dışında HYD hazırlama, biçimbirim sınırı dışında ikame-harfler ile yerine koyma veya ilişkisiz hazırlamadan oluşmuştur. Ayrıca, D1 ve D2 işlemlemedeki çelişkili bulgulara katkıda bulunmak amacıyla konuşucuların okuma ağlarındaki bireysel farklılıklarının potansiyel etkileri araştırılmıştır. Ortalama grup verileri hem D1 hem de D2 konuşucularında güçlü biçimbilimsel hazırlama etkilerinin bulunduğunu göstermiş, fakat istatistiksel olarak önemli HYD hazırlama etkileri yalnızca D1 konuşucularında bulunmuştur. Ancak, bireysel farklılıkların olası etkilerine ilişkin açımlayıcı veri analizi sonuçları grup düzeyindeki hazırlayıcı etkilerinin bireysel değişkenlik tarafından modüle edildiğini göstermiştir. Bu modülasyon, D2'nin belirli gruplarında HYD hazırlama etkilerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu sonuçlar, alanyazındaki tutarsız deneysel kanıtlara bazı açıklık getirmiş ve D1 ve D2 konuşucularını test ederken bireysel farklılıkları dikkate almanın önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine how native speakers (L1) of Turkish, a morphologically rich language, process a second language (L2) which is morphologically less productive such as English. Critically, the study examined morphological priming effects together with a transposed-letter (TL) methodology using the same target word and compared the processing of derived word forms in L1 English speakers to that of L1 Turkish speakers of L2 English. Two masked primed lexical decision experiments were conducted in which the same target (e.g., BRAVE) was preceded by a morphological prime (braveness), a TL-within prime (braevness), an SL-within prime (braocness), a TL-across prime (bravneess), an SL-across prime (bravruess) or an Unrelated prime (directness). Furthermore, to clarify the conflicting empirical evidence in L1 and L2 morphological processing, the potential impact of individual differences in the reading networks of individuals was explored. The average group data yielded robust morphological priming in both L1 and L2 speakers, while significant TL priming for within-morpheme transpositions was obtained only in L1 speakers. Nevertheless, the findings of exploratory analyses into the potential effects of individual variability suggested individual differences might indeed moderate the size and the magnitude of group-level priming in L1 and L2 speakers, leading to the emergence of TL priming effects for particular groups in L2 speakers. These results provided some resolution to the earlier inconsistent empirical evidence, highlighting the importance of considering individual differences while testing L1 and L2 populations.