Applicatives in Pomak
Pomakçadaki aplikatifler
- Tez No: 718507
- Danışmanlar: PROF. DR. BALKIZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez, Balkanlarda konuşulan ve tehlike altında olan Pomakçada Üretici Dilbilgisi kapsamında çift nesneli yapılar, ilgeçli çift geçişli yapılar, yönelme aitlik gibi çift geçişli yapılara odaklanarak temel üye olmayan üyelerin nasıl yetkilendirildiğini analiz etmeyi amaçlar. Çift geçişli yapıların analizi için Pomakçanın iki ağzından veri sunmaktayız: Yunanistan'ın İskeçe şehrinde konuşulan Şahin ve Türkiye'nin Edirne şehrinde konuşulan Uzunköprü ağızları. Bulgular, çift geçişli yapıları alçak aplikatif baş ile kuran Şahin ağzının aksine, Uzunköprü ağzının çift geçişli yapılarda alçak aplikatif örüntüsü göstermediğini, bunun yerine bağlama, açısal ilişkiler ve güçsüz kesişme etkilerine dayanarak Uzunköprü ağzının ilgeçli çift geçişli yapıların özelliklerini gösterdiğini işaret eder. Aitlik bildiren aplikatiflerinin analizi Uzunköprü ağzı ile sınırlıdır. Pomakçaya en yakın dil olan Bulgarcanın analizi için Iovtcheva (2019) tarafından önerilen aplikatif başların adsıl alanda olduğu varsayımı Pomakçadaki aplikatif aitliğini açıklayamamaktadır. Bu tezde Cuervo (2003)'nun aksine, aitlik aplikatiflerinin ya temel anlama katkıda bulunan ve tümleci olarak EÖ alan yüksek aplikatiflerle ya da temel anlama katkıda bulunmayan, konuşmacı merkezli bir anlam getiren ve tümleci olarak eÖ alan daha yüksek aplikatiflerle kurulduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing how non-core arguments are licensed in Pomak, a severely endangered language spoken in the Balkans, within the Generative Framework, focusing on ditranstive constructions, i.e. double object constructions, prepositional ditranstive constructions, and dative possessors. For the analysis of ditranstive constructions, we provide data from two dialects of Pomak, Şahin dialect spoken in Xanthi, Greece and Uzunköprü dialect spoken in Edirne, Turkey. The findings indicate that Uzunköprü dialect does not exhibit low applicative pattern in ditranstive constructions and instead, it shows the properties of prepositional ditranstive constructions based on binding, scopal relationship and weak cross-over effects unlike the Şahin dialect, which constructs ditranstive constructions via a low applicative head. The analysis of the possessor applicatives is restricted to Uzunköprü dialect and we show that applicative possession in Pomak cannot be analyzed, assuming that the applicative head is in the nominal domain proposed by Iovtcheva (2019) for the analysis of Bulgarian, which is the closest relative of Pomak. Finally, we show that unlike Cuervo (2003), possessor applicatives are constructed via a high applicative, which takes VP as its complement, or a higher applicative, which takes vP as its complement, the selection of which yields in a difference in meaning as a high applicative head contributes to the at-issue tier while higher applicative contributes to the not-at-issue tier.