The effect of mathematics instruction based on flow theory principles enhanced with realistic mathematics education on students' achievement, retention, motivation and flow state
Akış kuramı ilkelerine dayalı gerçekçi matematik eğitimi ile zenginleştirilmiş matematik öğretiminin öğrencilerin başarı, kalıcılık, motivasyon ve akış durumuna etkisi
  1. Tez No: 718508
  2. Yazar: YASİN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu çalışmanın amacı, Akış Kuramı ve GME'ye göre tasarlanan matematik öğretiminin, öğrencilerin başarı, kalıcılık, akış durumu ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, 2017-2018 bahar yarıyılında, İzmir'de bulunan bir devlet okulunda 11 hafta süresince yürütülmüştür. Çalışmada, yarı deneysel ön-test son-test kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Gruplar, öntestler sonucunda denk oldukları belirlenmelerinin ardından, rastgele bir şekilde deney ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubunda 37, kontrol grubunda 36 öğrenci yer almaktadır. Ayrıca, çalışmada nicel verilerin desteklenmesi amacıyla nitel veriler toplanmıştır. Veriler Matematik Testi, Akış Durumu Ölçeği, Matematik Motivasyon Ölçeği, gözlemler, öğrenci günlükleri ve görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler, alpha düzeyi .05 olarak belirlenerek, betimleyici istatistikler, t-testleri ve karma ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol gruplarının matematik kalıcılık puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarının sontest akış alt-boyutu puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Ayrıca, deney grubunun öntest ve sontest akış alt-boyutu puanları arasında, ve öntest ve sontest sıkılma alt-boyutu puanları arasında, sontestler lehine anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarının sontest matematik motivasyonu puanları arasında, deney grubu lehine anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin aldıkları öğretimle ilgili görüşleri detaylı olarak incelenmiş ve bulgular ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of mathematics instruction designed based on Flow Theory and RME on students' achievement, retention, flow state and motivation. The study was conducted in 2017-2018 spring semester for 11 weeks at a state school in İzmir. In this study, quasi-experimental research design was used. After the groups were determined to be equivalent in the pretests, they were randomly assigned as experimental and control. The experimental group consisted of 37 students, while the control group consisted of 36 students. Additionally, qualitative data were collected to support the quantitative data. The data were collected through Mathematics Test, Flow State Scale, Mathematics Motivation Scale, observations, students' diaries and interviews. The quantitative data were analyzed through descriptive statistics, t-tests, mixed ANOVA; determining alpha-level as .05. The qualitative data were analyzed through thematic analysis. The results indicated a significant difference between the mathematics retention scores of experimental and control groups, in favor of experimental group. There is also significant difference between posttest flow subdimension scores of experimental and control groups, in favor of experimental group. Additionally, significant difference was found between pretest and posttest flow subdimension, and between pretest and posttest boredom subdimension of experimental group, in favor of posttests. The results indicated that the mathematics motivation scores taken from posttest compared to pretest by the experimental group were significantly higher than the scores of the control group. The opinions of experimental group students about the instruction were investigated and results were discussed with relevant literature.