ED-50 ile ITRF96 arasında ki dönüşüm parametrelerinin belirlenmesi: Kahramanmaraş örneği
The determination of transformation parameters between ED-50 and ITRF96: The case of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 718555
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş ili, merkez ilçelerinde geçmişte klasik ölçme yöntemleriyle oluşturulan kadastral altlıkların gelişen teknoloji ile beraber bir bütün olarak değerlendirilmeleri için kullanılan dönüşüm parametreleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda Kahramanmaraş ilinde hali hazırda kullanılan dönüşüm parametrelerinin hesabında şehrin güney ve doğu yönünde mevcut nokta bulunmadığı görülmüştür. Yapılan istikşaf sonucu 7 adet nokta da minimum 4 saat olacak şekilde statik GNSS oturumları gerçekleştirilmiş ve bu noktaların ITRF96 2005.00 epoğundaki koordinatları tespit edilmiştir. Bu noktalar ile beraber güncel kullanımda olan 4 adet noktanın da ilave edilmesiyle 11 noktadan hesaplanan bir parametre seti oluşturulmuş ve bu parametreler iki boyutlu benzerlik ve afin dönüşüm yöntemleri kullanılarak test edilmiştir. Kadastro çalışmalarında kullanılan ED50 ve ITRF96 koordinatları bilinen onaylı noktalar aracılığı ili mesafe farkları test edilmiştir. Güncelde kullanılan parametre setinde mesafe farkları 38 santimetreye kadar çıkarken yeni oluşturulan parametre seti ile 16 santimetreye kadar düşürülmüştür. Fakat bu farklar da kentsel yaşamın getirdiği mülkiyet temelli sosyal problemlerin önüne geçmesi açısından hala yeterli değildir. Daha yüksek konum doğruluğuna sahip dönüşüm parametre setinin, homojen coğrafi dağılıma sahip daha fazla sayıda noktanın kullanımıyla mümkün olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the transformation parameters used to evaluate the cadastral pads created by classical measurement methods in the past in Kahramanmaraş province, central districts, together with the developing technology, were examined. As a result of the examination, it was seen that there is no current point in the south and east direction of the city in the calculation of the transformation parameters already used in Kahramanmaraş province. As a result of the consultation, static GNSS sessions were performed with a minimum of 4 hours in 7 points and the coordinates of these points in ITRF96 2005.00 were determined. With the addition of 4 points in current use with these points, a set of parameters calculated from 11 points was created and these parameters were tested using two-dimensional similarity and affinity conversion methods. Distance differences were tested through approved points with known coordinates of ED50 and ITRF96 used in cadastral studies. In the parameter set used in the current, the distance differences are reduced to 38 centimeters and the newly created parameter set is reduced to 16 centimeters. However, these differences are stil not enough to prevent the property-based social problems brought about by urban life. It is predicted that the conversion parameter set with higher position accuracy will be possible with the use of a larger number of points with homogeneous geographical distribution.