The social dynamics of the entrepreneurship ecosystem in Turkey: A Bourdieusian perspective
Türkiye girişimcilik ekosisteminin sosyal dinamikleri: Bir Bourdieu bakış açısı
- Tez No: 718556
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA OBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu keşifsel nitel çalışma Türkiye girişimcilik ekosistemini hareket kazandıran sosyal dinamikleri incelemek üzere yapılmıştır. Araştırma, özellikle sosyal, ekonomik, kültürel ve sembolik sermaye tiplerinden birisinin ya da tümünün girişimcilik alanının hareketliliği üzerindeki rolünü keşfetmeye koyulmuştur. Bourdieu 'nün Pratik Kuramı üzerinden bağlam ile çalışmanın odağı olan bağlamda faal olan aktör arasındaki etkileşimi incelemektedir. Etnografya ve fenomenoloji yöntemlerini birleştiren araştırmada, İstanbul girişimcilik ekosisteminde doğrudan faal olan kişilerle 29 adet yarı-yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Çalışma, girişimcilik ekosisteminin başlıca itkilerinden sosyal sermayenin olduğunu, ancak, kültürel ve ekonomik sermaye tiplerinin de katkı sağladığını göstermektedir. Öte yandan sembolik sermaye tipi, sosyal sermaye tipi ile birlikte, yerel kültürde önemli bir unsur olarak göze batmaktadır. Yerel kültür, girişimcilik alanının gelişimi üstünde önemli bir bağlamsal faktör olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study explores what elements drives the dynamism of the entrepreneurship ecosystem in Turkey. In particular, the study aims to reveal whether one specific or all of the social, economic, cultural, and symbolic capital forms have a role in the activity within the field of entrepreneurship. Based on Bourdieu's Theory of practice, the aim is to explore the interaction between the context and the actors involved within the field of study. With a mix method of ethnographic and phenomenological analysis, 29 semi-structured interviews were conducted with incumbents who are directly engaged in the entrepreneurship ecosystem in İstanbul. The study shows that social capital is the driver in the field, while, cultural and economic capital also contribute in the activity. However, symbolic capital, together with social capital, stands out as a strong element within the local culture, which proved to be a critical contextual factor in the development of the field.