Benim kimliğim sporcu: Sporcuların atletik kimlik düzeyleri, erkeklik normları ve yaşam tatmini değişkenlerinin toplumsal cinsiyet perspektifinden incelenmesi
My identity is athlete: Athletic identity levels of athletes, masculinity norms and life satisfaction variables from a gender perspective
  1. Tez No: 718597
  2. Yazar: SABİHA GİZEM ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada, takım sporcularının sporcu kimlik düzeylerinin, kapsayıcı erkeklik özelliklerinin ve yaşam tatmin düzeylerinin arasındaki nedensel ve bağıntısal etkileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'de dört farklı branşta (basketbol, hentbol, futbol, voleybol) aktif olarak lisanslı sporculuk yapan, 293 kadın ve 292 erkek olmak üzere toplam 585 sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama araçları; kapsayıcı erkeklik teorisi ölçeği, sporcu kimliği ölçeği, yaşam tatmini ölçeği ve demografik bilgiler olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmaya ilişkin hipotezleri test etmek amacıyla, veri analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde/frekans gibi betimsel istatistiki verilerin yanında, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi (path) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sporcu kimliği ile yaşam tatmini ve kapsayıcı erkeklik özellikleri ile yaşam tatmini arasında doğrudan etki olduğu ortaya konmuş, sporcu kimliği ve kapsayıcı erkeklik özellikleri arasında herhangi bir etki tespit edilememiştir. Ayrıca sosyal kimlik, sporla sınırlanmış, saldırganlık ve kavga, eşcinsellik, duygusal yakınlık ve fiziksel temas alt boyutlarının yaşam tatmini üzerinde pozitif yönlü, olumsuz duyuşsallık boyutunun ise negatif yönlü etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the casual and relational effects among inclusive masculinity, athletic identity and life satisfaction of team athletes. The sample of the research was composed of 585 (292 male and 293 female) team athletes who were registered competing in four different team sports. As data collection instrument, a questionnaire composed of four section including inclusive masculinity theory scale, athletic In the data analysis section, to test the hypothesis of the study, confirmatory factor analysis and path analysis was conducted besides descriptive statistics such as mean, standard deviation and frequency/percentage. identity scale, life satisfaction scale and demographic information sheet was used. Findings pointed statistically significant direct relationship between athletic identity, life satisfaction and inclusive masculinity, life satisfaction. On the other hand findings pointed there is no statistically significant direct relationship between athletic identity and inclusive masculinity. Also findings pointed statistically significant positive relationship between social identity, exclusivity, homosexuality, emotional intimacy, physical touch, attitudes toward aggression and fighting to life satisfaction. On the other side statistically significant negative relationship between negative affectivity and life satisfaction.