6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin bilimin doğası anlayışlarının belirlenmesi
Investigation of 6th, 7th, and 8th grade students' nature of science understandings
  1. Tez No: 718633
  2. Yazar: MERVE ÖZGİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim kademesi 6.,7.ve 8.sınıf öğrencilerinin bilimin doğası hakkındaki anlayışlarını belirlemektir. Belirlenen amaç doğrultusunda nicel araştırma desenlerinden tarama araştırma türü kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Hakkari ili Yüksekova ilçesinde bulunan merkez ve köy okullarında öğrenim gören 400 6.,7.ve 8.sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak 24 sorudan oluşan çoktan seçmeli“Bilimin Doğası İle İlgili Görüşler Testi”ve 41 sorudan oluşan Likert tipi“Öğrencilerin Bilimin Doğası Hakkındaki Görüşleri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen öğrencilerin her iki veri toplama aracı yardımı ile belirlenen öğrencilerin bilimin doğası anlayışlarına ait bulgular betimsel istatistikler kullanılarak (yüzde ve frekans tabloları) sunulmuştur. İki farklı veri toplama aracıyla belirlenen bilimin doğası anlayışları arasındaki ilişki ise kestirimsel istatistiklerden korelasyon analizi yapılarak belirlenmiştir. Verilerin analizi öğrencilerin deneysellik boyutunda daha doğru anlayışlara sahipken, teori yüklülük ve öznellik, değişebilirlik, gözlem ve çıkarım, hayal gücü ve yaratıcılık ve bilimsel modeller boyutlarında kararsız ve orta düzeyde anlayışa sahip olduklarını göstermiştir. Öğrencilerin en fazla yanlış anlayışa sahip olduğu boyut ise bilimsel modeller olmuştur. İlköğretim öğrencilerinin çoktan seçmeli ve Likert tipi ölçek ile belirlenen bilimin doğası anlayışları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate 6th, 7th, and 8th grade students' nature of science understandings. For this purpose, survey method, one of the quantitative researches, was used. 400 students from 6th, 7th, and 8th grades attending to one urban and one rural middle schools at Yüksekova, Hakkari were participated to the study. Test for Nature of Science Understandings including 24 multiple-choice questions and a 41-item Likert type scale called as Students' Views of Nature of Science were used as data collection tool. Data were analyzed using SPSS 26 package program. Results regarding students' nature of science understandings revealed through data collection tools were presented using descriptive statistics (frequency and percentage tables). Relationship between students' nature of science understandings evidenced utilizing two different data collection tools was determined using inferential statistics. Analysis of data revealed that students had more informed views about empirical basis while they had more difficulty in understanding theory-laden and subjectivity, tentativeness, observation and inference, creativity and imagination, and scientific models. The aspect of which students had most frequent myth was scientific models. No significant relationship was found between students' nature of science understandings determined through multiple-choice and Likert type scales.