The impact of human resource management practices and policies on creativity and innovation case study on Gedik Holding
İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları ve politikalarının yaratıcılık ve inovasyon vaka çalışması üzerine etkisi Gedik Holding
- Tez No: 718680
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma, kuruluşlar arası rekabetin artması ve sanayi kuruluşlarında yaşanan hızlı gelişime ayak uydurabilmesi nedeniyle İstanbul'daki sanayi şirketlerinde insan kaynakları yönetimi uygulama ve politikalarının yaratıcılık ve yenilikçilik üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamıştır. organizasyonların başarısının sağlanmasında insan kaynağının önemi ve yaratıcılık ve yenilikçiliğin sağlanmasındaki rolü ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarının yaratıcılık ve yenilikçiliğe etkisi. Bu amaca ulaşmak için çalışma topluluğu olarak GEDİK holding seçilmiş, anketin tasarlandığı ve insan kaynakları yönetimi, pazarlama ve üretim departmanlarının yönetici ve çalışanlarına dağıtıldığı üç şirketten (Gedik Kaynak, Gedik İleri Döküm Teknolojileri ve Gedik Termo Vana) örneklem alınmıştır. Örneklem büyüklüğü (77), Verilerin toplandığı ve analiz edildiği betimsel yaklaşım kullanılmış ve SPSS programı kullanılarak hipotezler test edilmiştir. Çalışmada, en önemlisi insan kaynakları yönetimi uygulama ve politikalarının (işe alım, seçim, Katılım, performans değerlendirme, ücretlendirme, ödüller, eğitim ve geliştirme) yaratıcılık ve yenilikçilik üzerinde güçlü bir pozitif etkiye sahip olduğu birçok sonuca ulaşılmıştır. En önemlisi, kuruluşların yaratıcılık ve yenilikçilik politikasına sahip olması, yenilik yapma ve yaratıcı olma yeteneğine sahip olması gerektiği ve insan kaynakları departmanının bu niteliklere sahip kişileri işe alması ve seçmesi gerektiği gibi çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Yenilikçi fikirler sunma ve çalışanların sürekli eğitilmesi ve geliştirilmesi, yenilikleri dört gözle beklemeleri, kuruluşların gelişime ayak uydurabilmeleri ve mevcut pazarla rekabet edebilmeleri için onları yönlendiren ve yaratıcı beceriler , kendi alanlarında yeni hizmetler sunmalı ve yeni ve bilinmeyen paketleme yöntemleri ile yenilikçi ürünler sunmalıdır ve bu nedenle tüm bunlar kuruluşların başarısına yol açmaktadır. En önemlileri, insan kaynakları, ürün ve pazarlama departmanlarının yönetici ve çalışanlarının yenilikçiliğe yol açan, çalışanlara değer veren ve güvenlerini artıran yaratıcı becerilerini geliştirmeleri için sürekli gelişimi ve eğitimi olan ve onları sunmaya teşvik eden çeşitli önerilerde bulunulmuştur. yaratıcı fikirlerin, çalışanlara ödül verilmesinin ve çalışanların yaratıcı ve yaratıcı yeteneklere sahip olmaları için göreli olarak ücretlerin artırılmasının, rekabetçi değer elde etmek için yeni insan kaynakları yönetimi politika ve uygulamalarının getirilmesinin önemi.
Özet (Çeviri)
This research aims to measure the impact of human resource management practices and policies on creativity and innovation in industrial companies in Istanbul, due to the increase in competition between organizations and keeping pace with the rapid development taking place in industrial organizations. Research aims to show the importance of the human resource in achieving the success of organizations and its role in achieving creativity and innovation and the impact of human resource management practices on creativity and innovation. To achieve this purpose, GEDIK holding was chosen as a community for the study, and the sample was taken from the three companies(Gedik Welding, Gedik Advanced Casting Technologies, and Gedik Termo Valve) where the questionnaire was designed and distributed to managers and employees of the departments of human resources management, marketing and production. The sample size was (77), The descriptive approach was used, where data were collected and analyzed, and hypotheses were tested using the SPSS program. Through this research, several results were reached, the most important of these results which is that the practices and policies of HRM (recruitment &selection, Involvement, performance appraisal, compensation, rewards, training and development) have a strong positive impact on creativity and innovation. Several conclusions have been reached, the most important of which is the need for organizations to have a policy of creativity and innovation, and to have the ability to innovate and be creative, and the human resources department must hire and select people who have the qualifications and creative skills that lead to them presenting innovative ideas, and employees must be constantly trained and developed in order to looking forward to all that is new, In order for organizations to have the ability to keep pace with the development and compete with the current market, they must provide new services in their field and provide innovative products with new and unfamiliar packaging methods, and thus all these things lead to the success of organizations. Several recommendations were made, the most important of which are the continuous development and training of managers and employees of human resources, products and marketing departments to develop their creative skills that lead to innovation, giving employees value and enhancing their confidence and urge them to present their creative ideas, giving rewards to employees and increasing salaries relatively in order to maintain employees with creative and creative abilities, the importance of introducing new human resource management policies and practices to achieve competitive value.