Üniversite öğrencilerinin psikoaktif madde deneyimleri ile kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 71871
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırma, Üniversite öğrencilerinde psikoaktif madde deneyimlerinin, tutumlarının ve kaygı düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. 1997-98 öğretim yılı Güz Dönemi'nde, Mimar Sinan Üniversitesi'nin Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültelerinden katmanlı örnekleme yoluyla seçilmiş 720 öğrenciye, kimlikleri sorulmadan Anket ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, sigara içme %38,6, alkol kullanımı %53,2, uyuşturucu-uyarıcı madde deneyimi %15,3 ve uyuşturucu-uyarıcı maddelerin son bir ay içinde kullanımı %5,1 oranlarında bulunmuştur. En çok denenen uyuşturucu-uyarıcı madde %8,2 ile esrardır. Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinin Durumluk kaygı puan ortalamaları 41,42; Sürekli kaygı ortalamaları 44,59 olarak bulunmuştur. Kız öğrencilerin sürekli kaygı puan ortalamaları, erkek öğrencilere göre yüksek düzeyde bulunmuştur. Psikoaktif maddeler ile değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında alkol ve sigara kullanımı ile durumluk kaygı arasında; diğer psikoaktif maddelerin deneyimi ve kullanımı ile, hem durumluk hem de sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Alkol ve sigara kullanımı ile madde deneyimi açısından kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Son bir ay içinde madde kullanımı ile alkol tüketim sıklığında ise erkek öğrenciler anlamlı düzeyde öndedir. Anne veya babanın eğitim düzeyinin yüksek olması, anne veya babanın ölmüş olması ve düşük gelir düzeyi, alkol ve sigara ile diğer psikoaktif maddelerin kullanımında önemli değişkenler olarak bulunmuştur. Sigara ve alkol kullanımı ile diğer uyuşturucu-uyarıcı maddelerin deneyim ve kullanımları arasında çok yüksek ilişkiler görülmüştür. Bu durum, alkol ve sigaranın özellikle yüksek oranda tüketiminin, diğer maddelerin denenmesi ve kullanılmasında etkili değişkenler olduğunu düşündürmektedir. n
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study, is to assess the extent of psychoactive substance use, attitudes and anxiety levels among university students. The Survey Questionnaire and State-Trait Anxiety Inventory was administered to 720 students of Mimar Sinan University. The students are choosen by stratumly sampling from School of Sciences, School of Arts and School of Architecture of the University in the 1997-98 fall education term. It was found that, tobacco smoking is 38,6%; alcohol use 53,2%, substance experience 15,3% and substance use in the last month 5,1% between the students. The most attempted substance is cannabis with 8,2% ratio. The anxiety levels of Mimar Sinan University Students is 41,42 for State Anxiety and 44,49 for Trait Anxiety. The Trait anxiety level of the girl students is higher than mens. It was found positive association between high state anxiety level and tobacco smoking and alcohol use; between high anxiety level (both state and trait) and other substance use. There is no association between sex and tobacco or alcohol use, but masculinity is found as an important factor in substance use and frequent alcohol use. Parents high education level; parents death and low economic status were found as important variants in tobacco smoking, alcohol and other psychoactive substance use. It was found a highly positive association of tobacco or alcohol use and substance using. This case, shows that especially high rate of alcohol and tobacco use has an important impact on other psychoactive substance experience and use. m