Öğrenen organizasyon olarak okul
  1. Tez No: 71870
  2. Yazar: AHMET KÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İÜ ÖZET Bu araştırma, okullarımızın organizasyon açısından nasıl bir işleyişe sahip olduklarını, tespit etmeye yöneliktir. Araştırmanın sonuçlarına ulaşmak için şu sorulara cevap aranmıştır: ©Okullarımız, öğrenen okul organizasyonlarının temel özelliklerine ne derece sahiptirler? ®Devlet okulları ve özel okullar arasında, organizasyonel öğrenme bakımından farklar var mıdır? »Okulların öğrenen organizasyon olmasını engelleyen faktörler nelerdir? Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Maltepe ve Kartal ilçelerindeki, ilköğretim okulları ve liselerde görev yapan okul müdürü ve okul müdür yardımcılarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi; 34 devlet ilköğretim okulunda, 9 özel ilköğretim okulunda, 10 Anadolu lisesinde, 8 devlet lisesinde, 6 özel lisede ve 2 endüstri meslek lisesinde görev yapan, 54 okul müdürü ve 183 okul müdür yardımcısından oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1.Devlet okulları ile özel okullar arasında, organizasyonel öğrenme bakımından farklar vardır. 2.Okul yöneticilerinin kendilerini yetiştirmek için katıldıkları faaliyetlerle çalıştıkları okullar arasında bir ilişki var dır. 3.Okul yöneticilerinin kendilerim yetiştirmek için katıldıkları faaliyetlerle, cinsiyetleri arasında bir ilişki vardır. 4.Okul yöneticilerinin eğitim-öğretim ve okul yönetimi konusundaki, düşünceleri ve tutundan ile yöneticilerinin çalıştıkları okullar arasında bir ilişki vardır. 5.Öğretmenlerin tutum ve davranışları ile çalıştıkları okular arasında bir ilişki vardır.IV 6. Okullarda eğitimin ve öğretimin kalitesini artırmak için yapılan uygulamalarda okuldan okula farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose of this research is to determine organizational behaviors of our schools. To get the result of the resend it is required to reply this questions. «In which degree do our schools have fundamental features of learning organization? ®Is there any differences between private and state school is the aspect of organizational learning? »What factors that prevent schools to be learning organization? Researches environment contains manager and vice mergers of primer and high schools in Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Maltepe and Kartal. In the resend model there are 54 managers and 183 vice managers of 34 state primary schools, 9 private primary school, 10 Anatolian high schools, 8 state high schools, 6 private high schools and 2 Technical high schools. We can summarize result of research like this. i. There are differences between state and, private schools in organizational learning. 2.There is a rotation between the activity that schools managers attend to train then selves and their schools that they works. 3. There is a relation between the activity that schools managers attend to train them selves and their sex. 4.There is a relations between thoughts of schools managers about education and menacing schools that they works. 5. There is a relation between attitudes of theaters and their schools that they works. 6. Activities for increasing quality at education differs schools to schools.