Denetim organı bulunmayan anonim şirketler üzerine bir araştırma
A research on joint companies without auditing board
- Tez No: 718774
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amacı, iktisadi faaliyetlerin ve olayların sonuçlarını raporlamak olan denetimin işletmeye, kamuya ve topluma çeşitli faydaları bulunmaktadır. Fakat 6762 sayılı mülga Türk Ticaret Kanununa göre anonim şirketlerin zorunlu organlarından biri olan denetim kurulu, 2012 yılında yürürlüğe giren 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile kaldırılmıştır. Bağımsız denetime tabi olanlar hariç olmak üzere, yeni sistemin, şirket ortaklarından kamuya kadar geniş kesimleri etkilemesi kaçınılmazdır. Bu çalışmanın konusu, zorunlu bir denetim organına sahip olamamanın anonim şirketler üzerindeki etkisini göstermektir. Bunun için denetime tabi olmayan anonim şirketlerde ortak ve yönetici sıfatında bulunan iki farklı grup belirlenmiştir. Ortak ve yöneticilerin seçilmesinin nedeni, zorunlu olmayan bir denetimin anonim şirket içerisinde önemli bir rol üstelenen bu iki grup üzerindeki etkisini görebilmektir. Araştırma metodolojisi olarak ise mülakat yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, ortakların ve yöneticilerin her ikisinin de denetime ihtiyaç duyduğu, ortakların denetime duyduğu ihtiyacın yöneticilerden daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun nedeni olarak ise şirket yöneticilerinin aldıkları karar ve uyguladıkları politikalar konusunda yeterli bilgiye sahip olamamaları gösterilmiştir. Bir diğer ifadeyle, anonim şirket ortakları ve yöneticileri, zorunlu bir denetime veya denetim organına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, bu konuyla ilgili yapılacak mevzuat düzenlemelerinde bu hususun göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The auditing, whose purpose is to report the results of economic activities and events, has various benefits to the enterprise, the public and the society. However, according to the repealed Turkish Commercial Code No. 6762, the audit board, which is one of the mandatory bodys of“joint stock companies”was abolished with the New Turkish Commercial Code No.6102, which entered into force in 2012. It is inevitable that the new system will affect large segments from shareholders of company to the public, excluding those subject to independent audit. The subject of this study is to show the effect of the joint stock companies that do not have a mandatory audit board. For this, two different groups, which are shareholders and managers in joint stock companies that are not subject to independent audit, have been determined. The reason for choosing shareholders and managers is to see the impact of a non-mandatory audit on these two groups that play an important role in the joint stock company. The interview method was used as the research methodology. As a consequence of the research, it has been seen that both shareholders and managers need audit, and shareholders need more audit than the managers. It is shown that the reason for this is that company managers do not have enough information about the decisions they take and the policies they implement. In other words, joint stock company shareholders and managers need a mandatory audit or audit board. For this reason, it is important to consider this issue in the legislative arrangements to be made on this subject.