Organizational justice and work engagement relationship: Mediating effect of employee voice and moderating effect of psychological capital
Örgütsel adalet ve işle bütünleşme ilişkisi: Çalışan sesinin aracı etkisi ve psikolojik sermayenin düzenleyici etkisi
- Tez No: 718806
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, algılanan örgütsel adalet ve işe angaje olma/işle bütünleşme/işe gönülden adanma/çalışmaya tutkunluk (work engagement) arasındaki ilişkinin araştırılması fikrinden ortaya çıkmıştır. Bu araştırmayı yaparken, bu iki kavram arasındaki ilişkiye neden olabilecek mekanizmaların da ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, dile getirme davranışı/işgören sesliliği/çalışan sesi (employee voice) kavramının, sosyal mübadele teorisi ve İş Talepleri/Kaynakları Modeli temel alınarak, aracı değişken etkisi olabileceği öne sürülmüştür. Araştırma sonuçları, destekleyici, yapıcı ve yıkıcı çalışan sesi boyutlarının, algılanan örgütsel adaletin dağıtım, süreç, kişilerarası ve bilgisel boyutları ile işle bütünleşme arasında aracı etkisi olduğunu göstermiştir. Bir diğer çalışan sesi boyutu olan savunucu çalışan sesinin anlamlı bir aracı etkisi bulunmamıştır. Bunun yanında, özyeterlilik, dayanıklılık, umut ve iyimserlik boyutlarından oluşan psikolojik sermaye kavramının, çalışan sesi ve işle bütünleşme arasında düzenleyici etkisi olduğu çalışmanın hipotezlerinde ileri sürülmüş fakat bulgular bu hipotezleri desteklememiştir. Araştırmanın sonuçları, çalışan sesinin farklı boyutlarının, algılanan örgütsel adalet seviyesini çalışanın işle bütünleşme derecesine nasıl yansıttığını anlamak açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The study is a product of an interest in examining the relationship between organizational justice and work engagement. In doing that, not just examining the relationship but also exploring the likely mechanisms that may account for this relationship was the main aim. Employee voice was proposed as a mediating mechanism drawing on the theory on social exchange and the job demands-resources model. The results showed that all four dimensions of perceived organizational justice, namely distributive justice, procedural justice, interpersonal justice and informational justice, are related to work engagement through supportive, constructive and destructive dimensions of employee voice. Defensive voice dimension did not mediate organizational justice and work engagement relationship. Psychological capital (dealt with as a higher order construct consisting of efficacy, resilience, hope and optimism) was hypothesized to moderate the relationship between employee voice and work engagement but results did not support an interaction effect. These results highlight how employee voice behavior as a response is effective in perpetuating the impact of perceived organizational justice on work engagement.