Designing lessons to help Turkish middle school students learnabout orthogonal and isometric drawings of three-dimensional shapes
Türk ortaokul öğrencilerinin üç boyutlu şekillerin farklı yönlerden ve izometrik çizimlerini öğrenmelerine yardımcı olacak ders tasarımları
- Tez No: 718831
- Danışmanlar: PROF. DR. SHAARON AİNSWORTH, PROF. DR. GEOFFREY WAKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu tez, ortaokul öğrencilerinin üç boyutlu şekiller ve özellikle çokküplülerin (poliküplerin) farklı yönlerden (ortogonal) ve izometrik çizimleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmayı amaçlayan dersleri geliştirmek, uygulamak ve değerlendirmek için tasarım tabanlı bir araştırma projesini anlatmaktadır. Tezin ilk çalışmasında, üç boyutlu şekillerin derslerde öğretimi sırasında Türkiye'deki iki okuldan dört sınıf gözlemlenmiş ve ardından bu öğretimin sonuçlarını incelemek için öğrencilerden bir çalışma yaprağı doldurmaları istenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin ulusal sınavlarda sorulan türde farklı yönlerden ve izometrik sorulardaki performanslarının istenilenden düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin yaptığı hata türleri analiz edilmiş ve bunlara yol açmış olabilecek zorlukları not edilmiştir. Bu bulgulardan ve daha geniş literatürden yola çıkarak, üç boyutlu şekillerin öğretiminin gerçekçi (realistic), araştırmacı (exploratory), teknoloji destekli (technology enhanced) ve aktif (active), dolayısıyla RETA ilkeleri olabileceğini öne süren bir model geliştirilmiştir. Bu ilkeler, bu tezin geri kalan çalışmalarında araştırılan çokküplülerin ortogonal ve izometrik çizimleri üzerine dört dersin tasarımını desteklemiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü çalışma, RETA tabanlı derslerin ilgi çekici ve etkili olup olmadığını görmeyi ve olmadığı tespit edilirse onları iyileştirmeyi amaçlamıştır. Tezde rapor edilen her döngü/çalışma, RETA tabanlı derslerin katılımcılar tarafından nasıl deneyimlendiğini ve elde ettikleri sonuçları raporlamıştır. Spesifik olarak, ikinci çalışma, sekiz öğrencinin bir okul sonrası matematik dersindeki RETA tabanlı derslerle ilgili deneyimlerini araştırmıştır. Genel olarak sonuçlar, öğrencilerin dersleri çoğunlukla olumlu deneyimlediklerini ve derslerin çizimlerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Üçüncü çalışma, bir öğretmenin 30 kişilik bir sınıfta RETA tabanlı derslerle öğretim deneyimlerine ve sonuçlarına odaklanmıştır. Öğretmen, araştırmacıdan çok farklı bir pedagojik yaklaşıma ve geçmişe sahip tipik bir Türk matematik öğretmenidir. Bu çalışma, öğretmenin RETA tabanlı derslerle öğretme konusundaki deneyimlerini araştırmış ve öğrencilerin RETA tabanlı derslerle ortogonal ve izometrik çizim performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme bulmuştur. Son çalışma, 205 öğrenci ve dört öğretmenle, RETA sınıflarının geleneksel sınıflarla karşılaştırıldığı yarı deneysel bir çalışmadır. Sonuçlar, RETA tabanlı derslerin geleneksel yöntemlerden önemli ölçüde daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu tez, tasarım temelli bir araştırma projesinden beklendiği gibi hem teorik hem de uygulamaya yönelik anlayışlar ve katkılar sunmaktadır. Bunlardan ilki, üç boyutlu şekillerin nasıl öğretilebileceğine dair dersler tasarlamaya temel oluşturan RETA ilkeleridir. İkinci katkı, matematik öğretmenleri ve araştırmacılar tarafından yeniden kullanılabilen ve uyarlanabilen eksiksiz ve ayrıntılı ders planları olan çokküplülerin ortogonal ve izometrik çizimleri üzerine tasarlanmış derslerdir. Bu ders planları, üç döngü boyunca yinelemeli olarak geliştirilmiş ve her çalışmadan sonra, ilgili süreç, derslerin sonuçları ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığı ile birlikte tasarım değişiklikleri rapor edilerek, gelecekteki araştırma ve uygulamaları bilgilendirmek için ayrıntılı bilgiler sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes a design-based research project to develop, implement and evaluate lessons intended to help middle school students learn about threedimensional shapes and in particular orthogonal and isometric drawings of polycubes. In an initial study, four classes from two schools in Turkey were observed during the regular teaching of three-dimensional shapes, and then students were asked to complete a worksheet to examine the outcomes of this teaching. The study found that students' performance on orthogonal and isometric questions of the types asked in national exams were lower than desired. It also analysed the types of mistakes students made and noted the difficulties which may have led to these. Informed by these findings and the wider literature, a model was developed which suggests that teaching of three-dimensional shapes can be: realistic, exploratory, technologyenhanced and active, hence the RETA principles. These principles informed the design of four lessons on orthogonal and isometric drawings of polycubes, which were researched in the remaining studies of this thesis. The second, third and fourth study aimed to see whether the RETA-based lessons were engaging and effective and improve them if they were found not to be. Each cycle reported how the RETA-based lessons were experienced by participants and the outcomes they achieved. Specifically, the second study explored eight students' experiences of the RETAbased lessons in an after-school mathematics course. In general, the results showed that students mostly experienced the lessons positively, and the lessons had the potential to improve their drawings. The third study focused on a teacher's experiences of teaching with the RETA-based lessons in a class of 30 students and its outcomes. The teacher was a typical Turkish maths teacher, having a very different pedagogical approach and background to that of the researcher. This study explored her experiences in teaching in this way and found statistically significant improvement in students' orthogonal and isometric drawing performance with the RETA-based lessons. The final study was a quasi-experiment with 205 students and four teachers where the RETA classrooms were compared to business as usual ii classes. The results showed that RETA-based lessons were significantly more effective than traditional methods. This thesis offers insights and contributions into both the theory and the practice as expected from a design-based research project. The first of these is the RETA principles, which provide a basis for designing lessons on how three-dimensional shapes can be taught. The second contribution is the designed lessons on orthogonal and isometric drawings of polycubes, which are complete and detailed lesson plans that can be reused and adapted by mathematic teachers and researchers. These lesson plans were iteratively improved through three cycles, and by providing accounts of the design changes after each study together with the process involved, the outcomes of the lessons, and what worked and what did not, they are intended to offer detailed information to inform future research and practice.