Bir doğa eğitim projesinin ortaokul öğrencilerinin çevreye yönelik duyuşsal ve bilişsel özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of a natural education project on the environmental emotional and cognitive features of secondary school students
  1. Tez No: 718867
  2. Yazar: MERVE ŞALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenen örnek bir doğa projesine katılıp doğa eğitimi alan öğrencilerin proje sırasında aldıkları doğa eğitiminden bir yıl sonra, kazanımların devam edip etmediğini ve bu projeye katılmayan öğrencilerle aralarında bir fark olup olmadığının incelenmesidir. Bu amaçla aynı okulda öğrenim gören deney (projeye katılmış öğrenciler) ve kontrol (projeye katılmamış öğrenciler) gruplarına, çevreye duyarlılıkları, doğa sevgisi, çevre davranışları ve çevre bilinci üzerine konuyla ilgili tutumlarını belirlemek üzere ölçek uygulanmıştır. Ayrıca çalışmada nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme ve anı defterleri ile toplanmıştır. Çalışmanın nicel bulgularına göre; çevreye yönelik duyuşsal ve bilişsel özellikleri boyutunda anlamlı bir farklılık olmadığı görülmektedir. Nitel bulgulara göre ise öğrenciler, proje sonrasında çevreye yönelik olumlu tutumlar geliştirmiş, çevreye ve yetiştiriciliğe karşı duyarlılıkları artmış, eskisine oranla daha hassas olacaklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the gains continued by reapplying the scales applied in the project 1 year after the nature education received by the students who participated in the nature project supported within the scope of TUBITAK 4004 Nature Education and Science Schools and whether there is a difference between them and the students who do not participate in this project. For this purpose, scale was applied to the experimental (students who participated in the project) and control (students who did not participate in the project) groups to determine their attitudes on the subject on environmental sensitivity, love of nature, environmental behavior and environmental awareness. In addition, qualitative data were collected with semi-structured interviews and memoirs in the study. According to the quantitative findings of the study; there is no significant difference in the size of the sensory and bilicic properties of the environment. According to the qualitative findings, the students developed positive attitudes towards the environment after the project, increased sensitivity to the environment and cultivation, and stated that they would be more sensitive than before.