Ortaokul öğrencilerinin mobil anlık mesajlaşma ortamlarındaki matematiksel deneyimleri
Mathematical experiences of middle school students in mobile instant messaging environments
- Tez No: 718905
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, İletişim Bilimleri, Education and Training, Mathematics, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin bir anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp aracılığıyla oluşturulan toplulukta matematiksel deneyimlerinin sunulması amaçlanmıştır. E-öğrenme süreçlerine sistematik bir yapı sunması nedeniyle literatürde yaygın olarak kullanılan Araştırma Topluluğu (Community of Inquiry) kuramsal çerçevesinin temel alındığı çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde tasarlanmış ve 2019 - 2020 öğretim yılının ikinci döneminde MEB'e bağlı bir devlet okulunda on yedi haftalık bir süreç boyunca yürütülmüştür. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme sistemine göre seçilmiş ve bu bağlamda 7. sınıfta öğrenime devam eden 27 öğrenci katılımcı olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında anlık mesajlaşma servisi olan WhatsApp uygulaması aracılığıyla bir grup oluşturulmuş ve matematik öğretmeni tarafından yapılan plan doğrultusunda haftalık matematiksel konular belirlenerek belirli günlerde konulara özgü paylaşımlar yapılmıştır. Süreç boyunca öğretmen ve öğrencilerin topluluk içerisinde yaptığı bütün paylaşımlar kayıt altına alınmış, araştırmacının gözlemleri not edilmiş ve süreç sonunda öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Sonuç olarak öğrencilerin anlık mesajlaşma uygulaması aracılığıyla matematik hakkında konuştukları, sorunlarını ve meraklarını ifade ettikleri, akranlarıyla matematiksel tartışmalar yaptıkları ve işbirlikli bir ortamda yardımlaşarak sorunlarına çözümler ürettikleri saptanmıştır. Öğretimsel bağlamda ise bu uygulamanın öğrencilerin matematiksel sorunlarının tespit edilmesine, bireysel eksikliklerinin belirlemesine ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesine katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin sosyal bir ortamda kendilerini ifade ettikleri ve sanal ağ ortamında grup ruhu oluşturmaya çalıştıkları belirlenmiştir. Bunların yanı sıra WhatsApp ortamının öğretmen ve öğrenci iletişimine olumlu katkı sağladığı ve öğrencilerde güvenli bir ortamda bulunma hissi oluşturduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin bu tür ortamlarda bir takım sorunlar yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mathematical experiences of middle school students in a community created through an instant messaging application, namely, WhatsApp. It is based on the widely used theoretical framework of the Community of Inquiry, which provides a systematic framework for online teaching. 27 seventh grade students determined with a purposive sampling method voluntarily participated in this case study which was carried out during a 17-week period in a public school in the second semester of the 2019 - 2020 academic year. Within the scope of the study, a WhatsApp group was formed and the mathematics teacher shared specific topics on certain days, based on the weekly determined mathematical topics. Multiple data collection tools were used: all correspondence made by both the teacher and students was recorded, teacher's observations were noted, and semi-structured interviews were made with all of the students at the end of the process. The data were analysed by descriptive and content analysis methods. As a result, mathematical codes and themes related to the Community of Inquiry theoretical framework were determined. The results showed that, not only the students shared their problems but also they expressed their curiosity by talking about mathematics through the instant messaging application. They had mathematical discussions with their peers and found solutions to their problems by helping each other in a collaborative environment. In an instructive point of view, the study helped identifying students' mathematical problems and their individual deficiencies and it contributed to the development of their critical thinking skills. In addition, it was determined that the students expressed themselves in a social environment and tried to create a group spirit in the virtual network environment. On the other hand, it has been revealed that WhatsApp environment positively contributed to the teacher and students communication and let students feel in a safer environment for communication. Finally, it was concluded that students had problems such as using mathematical expressions due to the symbolic structure of mathematics.