İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışanların performansı ve örgütsel bağlılığı üzerindeki etkisi
The effect of occupational health and safety practices on the performance and organizational commitment of employees
  1. Tez No: 718927
  2. Yazar: HATİCE TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çalışma hayatı içinde hem iş hem iş gören sağlığı açısından önemli bir yer tutmaktadır. Anayasa hukuku ve insan hakları konusunda da insan sağlığı her şeyin önünde gelen temel bir haktır. Sağlıklı olmak, bir kimsenin bedensel ve ruhsal herhangi bir hastalığının bulunmaması anlamına gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu ve uygulamaları, iş yerinde çalışanların hem ruhsal hem fiziksel sağlığının korunması için alınması gereken önlemleri ve uyulması gereken kuralları kapsamaktadır. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları titizlikle sürdürülmelidir. Günümüzde iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin eksik uygulanması ve denetim eksikliği sebebiyle birçok çalışan iş kazası veya meslek hastalığı sonucu mağduriyet yaşamaktadır. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği konusundaki temel kavramlar tanıtılmış, tarihsel süreçte gelişimi açıklanmış, iş sağlığı ve güvenliği kanunu incelenmiş, literatür taraması yapılmış, çalışan performansı kavramı tanıtılmış, önemi, faydaları ve tarihsel süreci incelenmiş, bu uygulamaların çalışanların örgütsel bağlılığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Proje çerçevesinde özel sektör çalışanları arasından seçilmiş 154 kişilik örneklem grubu ile anket çalışması yapılarak iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yeterliliği ile bu uygulamaların performansları ve bağlılıkları üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety practices occupy an important place in terms of both occupational and occupational health in working life. The protection of human health is a fundamental right that comes before everything else in terms of constitutional law and human rights. Being healthy means that a person does not have any physical and mental illness. The law of occupational health and safety and its enforcement covers the measures to be taken and the rules to be followed in order to protect both the mental and physical health of employees at work. For this reason, occupational health and safety practices should be meticulously maintained. Currently, due to the incomplete implementation of occupational health and safety activities and lack of supervision, many employees are victimized as a result of an occupational accidents or occupational diseases. In this study, the basic concepts of Occupational Health and Safety in the development of the historical process are introduced and explained, studied law Occupational Health and safety, made a literature review of employee performance that introduced the concept, importance, benefits, and examined the historical process, these applications were investigated effects on organizational commitment of employees. A survey was conducted with a sample of 154 people selected from among private sector employees and the decency of occupational health and safety practices and the impact of these practices on their performances and commitments are examined within the scope of this project.