Türkiye'de özel okulların pandemi döneminde gerçekleştirdikleri kurumsal iletişim çalışmalarında sosyal medyanın kullanımı: Americanlife dil okulları
The use of social media in the corporate communication activities carried out by private schools in turkey during the pandemic period: Americanlife language institutes
  1. Tez No: 718928
  2. Yazar: EDA YAZBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE SÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünya tarihi sosyal, ekonomik, bilimsel, teknolojik, ekolojik gelişim ve değişimlerin olduğu kadar bu alanlardaki gerilemelerin ve krizlerin de tarihidir. Bu süreçte insanoğlunun ilerlemesi yeni şeyler öğrenmesiyle mümkün olmuştur. Yazının icadı insanoğlunun ilerleme sürecine büyük oranda hız katmış ve eğitimin kurumsallaşmasına neden olmuştur. Halen içinde olduğumuz Covid-19 küresel salgını psikolojik, sosyolojik, ekonomik, politik ve güvenliğe ilişkin ulusal ve uluslararası yönü itibariyle üzerinde çalışılacak bir konu haline gelmiş ve salgın süresince toplumsal, kurumsal ve bireysel düzlemde sorunlar yaşanmıştır. Yaşanan hastalıkla birlikte eğitim sektörü de tıpkı sağlık ve ekonomi sektörleri gibi küresel bir kaosun içine düşmüş ve bu sektörün salgın dönemindeki tepkileri önemli hale gelmiştir. Bu dönemde kurumlarla hedef kitleleri arasındaki işlemlerin ve iletişimin sürdürülmesinde dijital iletişim platformları anahtar rol oynamıştır. Bu nedenle bu araştırmanın konusunu eğitim kurumlarının, Covid-19 salgını döneminde sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri kurumsal iletişim çalışmaları oluşturmaktadır. Çalışmada salgın döneminde üzerinde çok tartışılan kamu kurumları yerine özel sektöre ait bir kurum ele alınmıştır. Bu dönemde özel sektörde gerçekleştirilen eğitim iletişimine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Çalışma bu yönüyle literatürdeki diğer çalışmalardan farklılaşmaktadır. Salgın döneminde özel okullar da mesajlarını hedef kitlelerine ve paydaşlarına ulaştırabilmek için sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma salgının yoğun biçimde yaşandığı 11 Mart 2020 ile 1 Haziran 2020 tarihleriyle sınırlandırılan bir araştırmaya dayanmaktadır. AmericanLIFE Dil Okulları'nın Covid-19 salgının ilk çeyreğinde, Facebook ve Instagram hesaplarından kurumsal iletişim çalışmaları bağlamında yaptığı paylaşımlar, betimsel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma ekseni çerçevesinde oluşturulan kodlama cetveli ile AmericanLIFE'ın söz konusu tarih aralığındaki Covid-19 içeriklerine sahip paylaşımlarında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Söz konusu tarih aralığında yapılan paylaşımlar; beğeni, görüntülenme sayısı ve içerik yönünden incelenmiştir. En çok beğeni ve görüntülenme alan içerik paylaşımlarının“bağlayıcı”bir yöntem ile yapıldığı, ticari paylaşımların gönderi açıklamasında satış stratejileri uygulanıldığı ve kullanılan sosyal ağlar değerlendirildiğinde AmericanLIFE'ın Instagramı daha etkin bir biçimde kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
World history is the history of social, economic, scientific, technological, ecological developments and changes as well as the recessions and crises in these fields. This became possible by the development of the humankind via the learning of the new things. By the invention of the writing, the learning process gained momentum and caused the institutionalization of education. The Covid-19 global epidemic, which we are currently in, became a subject to be studied in terms of psychological, sociological, economic, political and security aspects, and traumas, have been experienced, at the social, institutional and individual level throughout the epidemic. Along with the disease, the education sector has fallen into a global chaos just like the health and economy, and the reactions of this sector during the epidemic period have become very important. In this period, digital communication platforms played a crucial role to maintain the operations and communication between institutions and their target groups. For this reason, the subject of this research is the institutional communication studies carried out by educational institutions through social media during the Covid-19 epidemic. In the study, an institution, which is in the private sector was discussed instead of the public institutions that were discussed during the epidemic period. In this period, it was tried to enlight on the educational communication carried out in the private sector. In this aspect, the study differs from other studies in the literature. During the epidemic, private schools also actively use social media platforms to transmit their messages to their target groups and also to their stakeholders. In this respect, this study is based on a research limited between the dates of 11 March 2020 and 1 June 2020, when the epidemic was intense. The posts made by AmericanLIFE on Facebook and Instagram accounts in the first quarter of the Covid-19 epidemic in the context of corporate communication activities were analyzed by descriptive content analysis method. In the mentioned date range, with the coding scale, created within the framework of the research, significant differences were detected in the posts of AmericanLIFE with Covid-19 content. The posts, made in the said date range, were examined in terms of likes, number of views and content. When the content shares that receive the most likes and views are made with a“binding”method, the sales strategies are applied in the post description of the commercial shares, and the social networks used are evaluated, it is concluded that AmericanLIFE uses Instagram more effectively.