Aşırı ve az yayılımlı sayım verileri için regresyon modellerinin karşılaştırılması
Comparison of regression models for over- and under-dispersed count data
  1. Tez No: 718932
  2. Yazar: ANDI ARISYI ZULWAQAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Regresyon analizi, bir bağımlı değişken ile bir veya daha fazla bağımsız değişken arasındaki nedensel ilişkiyi belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Regresyon analizi, sayım verileri olmak üzere çeşitli veri türleri için kullanılabilir. Sayım verileri, gerçek yaşamda çeşitli durumlarda çok sık bulunan bir veri türüdür. Sayım verilerini analiz etmek için en sık kullanılan regresyon analizi Poisson regresyondur. Varyansın ortalamadan büyük olduğu sayım verilerinde genellikle bir aşırı yayılım problemi söz konusu olurken, varyansın ortalamadan daha küçük olduğu durumda da az yayılım söz konusudur. Bu çalışmada, sayım verisindeki aşırı yayılım ve az yayılım probleminin çözmek için Conway-Maxwell Poisson regresyonu ve genelleştirilmiş Poisson regresyonu kullanılmıştır. Çalışmada, Conway-Maxwell Poisson regresyonunun ve genelleştirilmiş Poisson regresyonunun sayım verilerinde aşırı yayılım ve az yayılımın performanslarını belirlemek için simülasyon çalışması ve gerçek bir veri setinde bir uygulaması yapılacaktır. Çalışmanın sonunda Conway-Maxwell Poisson regresyon modeli ve genelleştirilmiş Poisson regresyon modeli için AIC ve BIC kriterleri sayım verilerinde aşırı yayılım ve az yayılımın üstesinden gelmede hangi modelin daha iyi olduğunu bulmak amacıyla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Regression analysis is a method used to determine the causal relationship between one dependent variable and one or more independent variables. Regression analysis can be used for various types of data, one of which is count data. Count data is one type of data that is very often run into various cases in real life. The regression analysis commonly used to analyze the count data is Poisson regression. The count data often can have an overdispersion problem, where the variance is greater than the mean, or underdispersion problem, where the variance is smaller than the mean. In this thesis, researcher use two methods, namely Conway-Maxwell Poisson regression and Generalized Poisson regression to overcome the problem of overdispersion and underdispersion in the count data. This study will simulate the performance of the Conway-Maxwell Poisson regression and Generalized Poisson regression for overdispersed or underdispersed count data. At the end of the thesis, the researcher will compare which model is better at overcoming overdispersion and underdispersion in terms of AIC and BIC criteria in the count data.