Yoğun bakım ünitelerinde fiziksel tespit uygulama rehberinin geliştirilmesi ve bu rehberin hasta sonuçlarına etkisi
Development of physical restraint guideline in intensive care units and the effect of this guide on patient results
  1. Tez No: 718931
  2. Yazar: BÜŞRA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, bir üniversite hastanesi dahili yoğun bakım ünitesinde fiziksel tespit rehberine dayalı eğitimin, hastalarda fiziksel tespit oranı, süresi ve komplikasyonlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, yarı deneysel olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, girişim öncesi 01.01.2020 – 12.03.2020 tarihleri arasında 47, girişim sonrası 29.03.2021 – 23.05.2021 tarihleri arasında 41 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın girişim öncesi ve sonrası kohort hasta gözlemi, fiziksel tespit uygulanan hastalardan Bireysel Özellikler Tanıtım Formu, Nörovasküler İzlem Formu, Sedasyon Ajitasyon Değerlendirme Skalası ve Davranışsal Ağrı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Hastaların ilk gözlemi tespit uygulanan ilk 24 saat içinde yapılmış olup, devam eden günlerde 8-16 saatleri arasında verileri tekrar toplanmıştır. Araştırmanın planlanması ve uygulanması aşamalarında Parish Modeli'nden faydalanılmıştır. Rehber geliştirme aşamasında sistematik literatür incelemesi yapılmış, 11 rehberden alınan 44 madde Delfi Tekniği ile 24 uzmanın görüşüne sunulmuştur. Maddelerin uzlaşma oranında %70 değeri baz alınmıştır. Geliştirilen rehber, algoritma ve kayıt formu girişim sürecinde online eğitim ile üniteye tanıtılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, ortanca, en düşük ve en yüksek değer, sayı ve yüzdeler, bağımsız gruplarda iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi, bağımsız gruplarda t testi, ki kare testi ve IRR analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of physical restraint guide-based education on the rate, duration and complications of physical restraint in a university hospital internal intensive care unit. The research was designed as quasi-experimental. The sample of the study consisted of 47 patients between 01.01.2020 and 12.03.2020 before the intervention and 41 patients between 29.03.2021 and 23.05.2021 after the intervention. In the pre and post-intervention cohort patient observations of the study, data were collected from the patients who were physically restrained, using the Individual Characteristics Description Form, Neurovascular Assessment Form, Sedation Agitation Assessment Scale, and Behavioral Pain Scale. The first observation of the patients was made within the first 24 hours of the restrait, and the data were collected again between 8-16 hours on the following days. The Parish Model was used in the planning and implementation stages of the research. During the guideline development phase, a systematic literature review was made, and 44 items from 11 guidelines were presented to 24 experts with the Delphi Technique. The agreement rate of the items is based on 70%. The developed guideline, algorithm and registration form were introduced to the unit with online training. In the evaluation of the data, mean, median, lowest and highest value, number and percentages, significance test of the difference between two percentages in independent groups, t test, chi-square test and IRR analysis in independent groups were used.