Altyapıdaki antrenmanlı basketbolcularda çeviklik ve sprint koşusunun turnike atış başarısına etkisi
Investigation of the effects of agility and sprint running on lay-up shooting success in basketball players
  1. Tez No: 718933
  2. Yazar: MUKADDES YİNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, 16-18 yaş grubunda basketbol oynayan sporcuların çeviklik ve sprint koşusunun turnike atış başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Ardahan ve Hakkari ilinde basketbol oynayan, boy (174.6±6.6 cm), vücut ağırlığı (65.6±6.1kg), yaş (17.11±0.81yıl), antrenman yaşı (3.38±1.47yıl) ortalamaları olan yirmi altı basketbol lisanslı gönüllü denek katılmıştır. Sprint (10-20 m.) ve çeviklik (T ve Illinois) testleri uygulanmıştır. Turnike atışları için basketbol sahasının çember hizasında 6.75 metrelik alanın dışından koşarak iki bölgede (sağ ve sol) iki tur halinde toplam yirmi atış yaptırılmıştır. Çemberden geçenler başarılı olarak kabul edilmiştir. Sprint ve çeviklik testi microgate witty, İtaly marka fotosel ile tespit edilmiştir. Boy, kilo, kulaç uzunluğu ölçümleri (Mesilife mr-200, Çin) marka cihazlar kullanılmıştır. Veriler Pearson korelasyon analizi, bağımlı gruplarda t testi ile 0.05 anlamlılık düzeyi ile analiz edilmiştir. Bulgular: 10 metre koşu zamanı (sn.) ile adamsız ve adamlı sağ turnike atış başarısı (r=-0,549**; p=0,004; r=-0,444*; p=0,023), ve 20 metre koşu zamanı (sn) ile adamsız sağ ve sol turnike atış başarısı arasında (r=-0,394*; p=0.047; r=-0,444*; p=0,023), negatif ilişki gözlenmiştir. Çeviklik 'T' testi zaman (sn) değeri adamsız ve adamlı sağ turnike atış (r=-0,654**; p=0,000; r=-0,462*; p=0,018), adamsız ve adamlı sol turnike atış başarı puanı arasında (r=-0,545**; p=0,004; r=-0,388*; p=0,050), çeviklik 'Illinois' testi zaman(sn.) adamsız sağ ve sol turnike atış başarısı (r=0,627**; p=0,001; r=-0,545**;p=0,004) arasında negatif ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to examine the relationship between the agility and sprint running the athletes playing basketball in the 16-18 age group and their success layup shoot. Materials and Methods: The study included twenty-six basketball licensed volunteers playing basketball in Ardahan and Hakkâri provinces with an average of height (174,6±6,6), body weight (65,6±6,1 kg), age (17.11 ± 0.81years), training age (3,38±1,47 years) has joined. Sprint and agility tests were applied. A total of twenty shoots were made in the rounds in the equal intervals (right and left) by running outside the 6.75 meter area at the hoop level of the basketball court. For sprint and agility test was detected microgate witty Italy photocell. Height, weight, measurements were used by brand devices(Mesillife mr-200, China). This study were analyzed by Pearson correlation analysis, t test in dependent groups, taking into account the 0.05 significance level. Results: Relationship between ten meters running time(sec). with man and without a man right layup shoot success (r=-0.549**;p=0.004;r=-0.444*;p=0.023)and twenty running time (sec) without man right and left layup shoot success (r=-0.394*; p=0.047; r=-0.444*; p=0.023) was observed a statically negative correlation. Relationship between agility 'T' test time (sec) without man and with man right layup shooting success score(r=-0.654**; p=0.000; r=-0.462*; p=0.018), without a man and with man left layup shoot score (r=-0.545**; p=0.004; r=-0.388*; p=0.050) and the agility 'Illinois' test time (sec) value and right and left without a man layup shoot success (r= -0.627**; p=0.001; r=-0.545**; p=0.004) was observed negative correlation.