İnfertilite tedavisi gören kadınlarda belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluş ilişkisi
The relationship of intolerance to uncertainty and psychological WELL-BEING in women treated with infertility
- Tez No: 719001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, infertilite tedavisi gören kadınların belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik iyi oluş düzeylerini ve her iki durumun birbiri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki çalışmanın örneklemini, İstanbul İli Anadolu yakasındaki bir üniversite hastanesinin infertilite polikliniğine 01.03.2020-01.07.2020 tarihleri arasında başvuran 140 kadın oluşturmuştur. Veriler, tanımlayıcı veri toplama formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Man Whitney U testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi ve t testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların BTÖ puan ortalaması 92.31±25.53 ve PİOÖ puan ortalaması 35.83±12.10 olarak bulunmuştur. Kadınların yaş grubu ve BTÖ puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmış (p0,05). Katılımcıların, öğrenim durumu ve çalışma durumu ile PİOÖ puan ortalaması arasında anlamlı farklılık saptanmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the intolerance to uncertainty and psychological well-being levels of women receiving infertility treatment and their effects on each other. The sample of this descriptive and relationship seeking study was 140 women who applied to infertility outpatient clinic a university hospital Anatolian side of Istanbul Marmara University between 1 March and 1 July 2020. The research data were obtained by using descriptive data collection form, Uncertainty Intolerance Scale (UIS) and Psychological Well-being Scale (PWS). In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Man Whitney U test, Anova test, Kruskal Wallis test and t test were used. The mean score of UIS of the women was 92.31 ± 25.53 and the mean score of the PWS was 35.83 ± 12.10. A statistically significant difference was found between participants' the age group and the mean score of BDI (p 0.05). A significant difference was found between the educational status and employment status of the participants and the mean score of PWS (p 0.05).