Çorum Gazetesi'ne göre 1946-1950 yılları arasında Çorum
According to Çorum Newspaper in, between 1946 and 1950 Çorum
- Tez No: 719058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çorum basını nitelik ve nicelik bakımından ilk gününden itibaren büyük gelişme göstermiştir. Gerek yerel sorunların dile getirilip çözüme kavuşturulmasına gerekse yerel yönetimlerin hizmet etme süreçlerine oldukça katkılar sağlamıştır. 1946-1950 yılları arasında Çorum Gazetesi Çorum'un siyasi, sosyal, eğitim ve ekonomik hayatı hakkındaki gelişmeleri haftalık olarak çıkardığı sayılarında ele almış ve ön plana çıkartmaya çalışmıştır. Cumhuriyet tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olan çok partili hayata geçiş, Türkiye'de birçok değişikliği de beraberinde getirmiş bir süreçtir. Bu sürecin Türkiye'de olduğu kadar Çorum'a da yansımaları olmuştur. 1946 yılında seçimlerde Çorum'da CHP galip gelirken 1950 seçimlerinde bu durum değişmiş, DP'nin başarısıyla sonuçlanmıştır. Çorum'da sağlık alanında da çalışmalar yapılmıştır; hastane, sağlık merkezleri ve tedavi hizmetlerine büyük önem verilmiştir. Bir diğer önemli gelişme de eğitim alanında olmuştur. Merkezde yeni okullar açılırken ilçe ve köylerde de faaliyetler başlatılmıştır. Geçim kaynaklarından olan tarım ve hayvancılık konusunda da yeni yatırımlar ve gelişmeler yaşanmıştır. Hayvan ıslahı için çalışmalara başlanmıştır. Hastalıklı hayvanların tedavileri ile ilgilenilmiş, verimin arttırılması için uğraşılmıştır. Tarımda makineleşmeye gidilmiştir. Çiftçiye destek sağlanmış ve yeni tohumlar ve fidanlar getirilerek tarım canlandırılmaya çalışılmıştır.1940'lı yıllardan sonra Çorum'da kültürel ve sosyal hayattaki gelişmeler, yaşam standartlarını nispeten yükseltmiştir ve bu durum kentleşmeyi beraberinde getirmiştir. Çevrenin güzelleştirilmesi için harekete geçilmiş, ulaşım ve iletişim istasyonları yolunda da girişimler başlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Çorum press has made great progress in terms of quality and quantity since its first day. It has contributed a lot to both the expression and resolution of local problems and the service processes of local governments. Between 1946-1950, Çorum Newspaper discussed the developments about the political, social, educational and economic life of Çorum in its weekly issues and tried to highlight it. The transition to multi-party life, which is the beginning of a new era in the history of the Republic, is a process that has brought many changes in Turkey. This process had reflections in Çorum as well as in Turkey. While the CHP was victorious in the 1946 elections in Çorum, this situation changed in the 1950 elections, resulting in the success of the DP. Studies have also been carried out in the field of health in Çorum; Great importance was attached to hospitals, health centers and treatment services. Another important development has been in the field of education. While new schools were opened in the centre, activities were also started in the districts and villages. There have been new investments and developments in agriculture and animal husbandry, which are livelihoods. Studies have been started for animal breeding. The treatment of diseased animals was taken care of, and efforts were made to increase the yield. Agriculture has been mechanized. Support was provided to the farmers and agriculture was tried to be revitalized by bringing new seeds and saplings. After the 1940s, the developments in cultural and social life in Çorum increased the living standards relatively, and this brought urbanization along. Action has been taken to beautify the environment, and initiatives have been initiated for transportation and communication stations.