İmalat işletmelerinde müşteri memnuniyetini artırmak için TOPSIS yöntemiyle bir uygulama
An application with TOPSIS method to increase customer satisfaction in manufacturing companies
- Tez No: 719060
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Rekabetin oldukça yüksek olduğu günümüz dünyasında, işletmelerin müşterilerini memnun etmesi ve bu memnuniyeti sürdürebiliyor olmaları çok önemlidir. Satış sonrası müşteri memnuniyetini artırabilmek için servis kayıtları işletmelere oldukça önemli veriler sağlamaktadır. İşletmeler bu kayıtları inceleyip, analiz ederek, müşteri memnuniyetini nasıl artırabileceklerini tespit edebilirler. Bu çalışmada bir beyaz eşya üreticisi firmaya ait servis kayıtları incelenmiştir. Hangi ürün grubu üzerinde çalışılması gerektiği pareto diyagramından faydalanılarak tespit edilmiştir. Seçilen ürün grubu üzerinde hangi sorunların iyileştirilmesine odaklanılması gerektiğini belirleyebilmek için anket ve TOPSIS yöntemlerinden faydalanılmıştır. Hangi sorunların iyileştirilmesinin müşteri memnuniyetini en çok artırdığının ve hangi tip sorunların iyileştirilmesinin ise müşteri memnuniyeti üzerinde daha az etkisi olduğunun tespit edilmesi hedeflenmiştir. Tez çalışmasında, odaklanılması gereken en öncelikli sorunların“Cam”lara ait olduğu tespit edilmiş olup, bu sorunların büyük çoğunluğunun çözümü için yeni bir strafor çalışmasının gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world where competition is quite high, it is very important for businesses to satisfy their customers and to be able to maintain this satisfaction. Service records provide very important data to businesses in order to increase customer satisfaction after sales. By examining and analyzing these records, businesses can determine how they can increase customer satisfaction. In this study, the service records of a white goods manufacturer company were examined. Which product group should be worked on was determined by using the pareto diagram. Survey and TOPSIS methods were used to determine which problems should be focused on improving the selected product group. It is aimed to determine which problems increase customer satisfaction the most and which types of problems have less impact on customer satisfaction. In the thesis study, it was determined that the most important problems to be focused on belong to“Glass”, and it was determined that a new styrofoam work was required to solve the majority of these problems.