Postoperatif pulmoner komplikasyonların öngörülmesi için kullanılan ARISCAT skorunun performansı iyileştirilebilir mi? prospektif gözlemsel çalışma
Can the performance of the ARISCAT score which used to predict postoperative pulmonary complications be improved? prospective observational study
  1. Tez No: 719128
  2. Yazar: BURLA DEMİRBİLEK ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; özellikle alt ve üst gastrointestinal cerrahiler sonrası sık görülen bir komplikasyon olan pulmoner komplikasyonların sıklığını öngörebilmek için; ARISCAT skorlama sistemine ameliyat öncesi serum albümin seviyesini ve ameliyatın laparoskopik yapılıp yapılmamasının da eklenmesinin skor performansını iyileştirip iyileştirmeyeceğinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma'da, 04.2020-04.2021 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi yatan hasta servisleri, Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi, Acil Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan; hastanemizde üst ve alt gastrointestinal cerrahi geçiren hastalar takip edildi. On sekiz yaşından küçük hastalar, obstetrik cerrahiler ve gebeler, transplantasyon cerrahisi geçiren hastalar, lokal veya periferik sinir anestezisi ile uygulanan cerrahiler, ameliyathane dışı uygulanan işlemler, bir önceki cerrahi ile ilişkili ikincil cerrahiler, 90 günlük takip içerisinde yeniden operasyona alınan hastalar, operasyon öncesi entübe edilmiş olan hastalar çalışma dışında bırakıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 283 gastrointestinal cerrahi geçirecek hasta dahil edildi. Bu hastaların 8 tanesi yeniden operasyona alındığı için çalışma dışı bırakıldı. Gastrointestinal cerrahi geçiren 275 hastanın %33,8'inde PPK tespit edildi. ARISCAT puanı ve PPK arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is; to predict pulmonary complications, which is a common complication after lower and upper gastrointestinal surgeries; by adding the preoperative serum albumin value and whether the surgery is performed laparoscopically or not, to the ARISCAT scoring system to investigate if they can improve score performance or not. Methods: In this prospective observational study; patients whom stayed after upper and lower gastrointestinal surgery at Istanbul University Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery inpatient services, Sadi Sun Intensive Care Unit, Emergency Intensive Care Unit; between 04.2020-04.2021, in our hospital were followed up. Patients under the age of 18, obstetric surgeries and pregnant women, patients underwent transplantation surgery, patients that underwent surgeries performed with local or peripheral nerve anesthesia, procedures performed outside the operating room, secondary surgeries related to the previous surgery, patients reoperated within 90 days of a follow-up and preoperative intubated patients were excluded from the study. Results: 283 patients who will undergo gastrointestinal surgery were found eligible for the study. Eight of these patients were excluded from the study because they were reoperated. PPC was detected in 33.8% of 275 patients who underwent gastrointestinal surgery. A significant and positive correlation was found between the ARISCAT score and PPC.