Bankacılık sektöründe sorunlu krediler ile makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye örneği (2003-2020)
Examination of the relationship between non-performing loans and macro-economic variables in banking sector: The case of Turkey (2003-2020)
  1. Tez No: 719160
  2. Yazar: ALİ MERDAN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Krediler, bankalar açısından kârlı bir ürün olmakla birlikte özünde bir risk unsuru barındırmaktadır. Ekonomiye aktarılan bir kredinin vadesinde ödenmemesi ve sorunlu hale gelmesi öncelikle krediyi açan bankayı ardından da diğer bankaları etkilemesi yönünden finansal sektörünü; ekonomiye aktarılacak olan kredi miktarını azaltması ve kredi maliyetini arttırması yönünden ise reel sektörü etkilemektedir. Yani sorunlu kredilerin varlığı ve kontrolü hem bankacılık sektörü hem de reel sektörün faaliyetleri açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada da sorunlu kredi miktarı ile reel efektif döviz kuru, enflasyon oranı, ekonomik büyüme ve faiz oranları arasındaki ilişkiler ARDL analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz dönemi; 2003;Q1 ile 2020;Q4 dönemleri arasını kapsamaktadır. Çalışma sonucunda; enflasyon oranı dışındaki diğer değişkenlerin sorunlu kredileri etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although loans are a profitable product for banks, they inherently contain an element of risk. The financial sector in terms of the fact that a loan transferred to the economy is not paid in due time and becomes problematic, firstly affecting the bank that made the loan and then other banks. On the other hand, it affects the real sector in terms of reducing the amount of loan to be transferred to the economy and increasing the cost of loan. In other words, the existence and control of non-performing loans is very important for the activities of both the banking sector and the real sector. In this study, the relations between the amount of non-performing loans, real effective exchange rate, inflation rate, economic growth and interest rates were analyzed by ARDL analysis method. It covers the periods from 2003;Q1 to 2020;Q4. As a result, It has been determined that other variables other than the inflation rate affect non-performing loans.