Çağdaş sanatta kuir soyutlamalar
Queer abstractions in contemporary art
- Tez No: 719169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, toplumda artık adını daha sık duyduğumuz kuir kavramını ve bu kavramın sanat üzerinden gelişimini incelemektedir. Kuir kavramı için birçok tanım yapılmış olsa da bugün hala tartışmaları sürmektedir. Kuir kavramı, normların ötesindedir ve davranışa, bedene, cinsiyete, söyleme ve politikaya farklı bir anlam vererek yeni bakış açıları kazandırır. 1960'lı yıllardan günümüze kadar süregelen Çağdaş Sanat'ta birbirinden farklı yaklaşımlar ele alınmıştır, bunlardan birisi de kuir kavramıdır. Genellikle direkt şeffaf bir şekilde gördüğümüz ve anladığımız kuir kavramının aslında Soyut Sanat'ta da yerinin olduğu görülmelidir. Temsilleri doğrudan vermek istemeyen, sanatta bir farklılık arayan, toplumdan bir kaçış olarak ifade edilen soyut sanat, kuir teorinin tam orta noktası olmuştur. Bu çalışma, sanatçıların kendi kimliklerinin, yönelimlerinin, kendi benliklerinin bir temsili olarak çağdaş sanatta soyutlamalarla cinsiyetsiz kimliğe nasıl dönüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of queer, whose name we often hear in society, and its development through art. Although many definitions have been made for the concept of queer, discussions still continue today. Queer is beyond the norm and gives new perspectives, giving a different meaning to behavior, body, gender, discourse and politics. Contemporary Art, which has continued since the 1960s, has dealt with different subjects, one of which is the concept of Queer. It should be seen that the concept of Queer, which we usually see and understand directly and transparently, actually has a place in Abstract Art. Abstract Art, which does not want to give representations directly, seeks a difference in art and is expressed as an escape from society, has been the middle point of queer theory. The study shows how the artists' own identities, orientations and selves meet and exist in contemporary art.