Friedrich Wilhelm Nietzsche'nin nihilizmi
- Tez No: 52509
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma; Nietzsche'nin nihilizme getirdiği yeni anlayışı açıklamaya çalışmaktadır. Bu amaçla, 1. Bölümde F.W. Nietzsche'yi nihilizme götüren sebepler; Geleneksel Değerlerin Çöküşü ve Hristiyanlık incelenmiştir. II. Bölümde ise, Nietzsche Nihilizmi; Decadence Kavramı altbaşlığı altında; Fizyolojik ve Manevî Decadence olarak ele alınmıştır. İkinci altbaşlık olan; Decadence'm Mantıkî Bir Sonucu Olarak Nihilizm; Aktif ve Pasif Nihilizm olarak irdelenmiştir. III. Bölümde Nihilizmin sınırları başlığı altında ise; Epistemolojik, Aksiyolojik, Ontolojik Yansımaları ile Nihilizm incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde; Nietzsche'nin Nihilizmi'nin, Decadence, Nihilizm ve“Gücü İsteme”aşamalarıyla yeni bir ebedî oluş'a geçişi öngördüğü anlatılmaktadır.“En yüce değerlerin kendi değersizi eştirmesi”anlamında olan nihilizm, sürekli bir yeniden yaratmadır.
Özet (Çeviri)
This research aims at explaining the new understanding that Nietzsche brought into nihilism. In the first chapter, reasons causing F.W. Nietzsche to study nihilism, de struction of traditional values, and Christianity have been studied. In the second chapter Nietzsche's nihilism under the subtitle of Decadence concept has been handled as physiological and spntual Decadence. Nihilism as the second subtitle that is also the logical result of decadence has been studied actively and passively. In the third Chapter under the title of Nihilism's bounderies nihilism has been also studied with reflections on epistemological, axiological, ontological. In conclusion Nietzsche's Nihilism has been mentioned to foresee a new eternal being by passing through the process of decadence nihilism and the will to power. Nihilism which means that the highest values devaluale themselves is a process of unending recreating.