Gazlı amortisörlerde orifisin iç basınç dağılımındaki etkisinin numerik incelenmesi
Numerical investigation of the effect of orifice on internal pressure distributionin gas springs
- Tez No: 719249
- Danışmanlar: PROF. ABDURRAHMAN ALPER ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gazlı amortisörler çeşitli kullanım alanlarının olmasıyla birlikte uygulama alanındaki yükü belli bir hız kontrolünde, sönümleyici bir kuvvet ile birlikte açılıp kapanma fonksiyonunu yerine getirmekte olan bir sanayi ürünüdür. Bu çalışmanın amacı; gazlı amortisörlerin kapama konumuna geçmesi sırasında, durum fonksiyonelliğini hız ve bununla bağlantılı olarak akışkanın hareketi belirlemektedir. Bu durumdan yola çıkarak gazlı amortisör kapama hareketine benzer bir yapı oluşturularak gazlı amortisör iç yapı elamanlarından orifisin, akış sırasında etkileri gözlemlenecektir. Farklı yapılarda orifis tasarımları, piston hızına bağlı olarak orifisin gazlı amortisör iç yapısına göstereceği etki, akışkan kesitinin orifis üzerindeki etkisi analizin başlıca adımlarını oluşturacak ve karşılaştırmalar yapılarak, sonuçlar hakkında değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gas springs are an industrial product that performs the function of opening and closing with a damping force under a certain speed control in the application area, although it has various usage areas. The aim of this study is to determine the state functionality of the gas springs during the closing position, the velocity and the movement of the fluid in connection with it. Based on this situation, a structure similar to the gas spring closing movement will be created and the effects of the orifice, one of the gas spring internal structure elements, during flow will be observed. Orifice designs in different structures, the effect of the orifice on the gas spring internal structure depending on the piston speed, the effect of the fluid cross-section on the orifice will be the main steps of the analysis and comparisons will be made and the results will be evaluated.