Ankara piyasasında tüketime sunulan bazı gazlı alkolsüz içeceklerin analitik özelliklerinin saptanması üzerine araştırmalar
Investigations on the determination of analytical properties of some carbonated soft drinks in Ankara
  1. Tez No: 84225
  2. Yazar: NERMİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Gazlı alkolsüz içecekler, özellikle gençler olmak üzere, her yaştan tüketici tarafından beğeni ile ve yüksek miktarlarda tüketilen bir içecek grubudur. Tüketimlerinin giderek artması nedeni ile bu içeceklerin, beslenme fizyolojisi açısından önem taşıyan bileşenlerinin saptanması gerekliliği de önem kazanmıştır. Bu çalışmada, Ankara ilinde tüketime sunulan bazı gazlı alkolsüz içeceklerin bazı analitik özellikleri yanında, toplam C vitamini, koruyucu madde, kül ve mineral madde içerikleri de saptanmış ve gazlı alkolsüz içeceklerin bileşimleri ile ilgili bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Ancak, daha önce ülkemizde bu konuda bir çalışma yapılmamış olmasından ve TS 4080 Gazlı Alkolsüz İçecek (Gazoz) Standardı'nın, 30.10.1998'de yürürlükten kaldırılmasından dolayı, elde olunan sonuçlar yalnızca gazlı alkolsüz içecekler hakkında sınırlı sayıda hüküm içeren Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği ve Türk Gıda Maddeleri Tüzüğü ile karşılaştırılabilmiştir. Araştırma materyali olarak seçilen, farklı firmalara ait gazlı alkolsüz içecek örnekleri, Ankara piyasasından, 1996 yaz ve 1997 kış döneminde üretilmiş ve 330 ml'lik alüminyum çekme kutularda ambalajlanmış ürünler arasından rasgele olarak sağlanmış ve her firma örneğinden 10'ar adet olmak üzere toplam 90 adet gazlı alkolsüz içecek örneği kullanılmıştır. Koruyucu olarak sodyum benzoat kullanımının, yaz ve kış dönemlerinde üretilmiş ürünlerde miktar açısından fark göstermediği, buna karşın firmaların, yaz aylarında içeceğe daha fazla asit eklemek suretiyle, sodyum benzoatın etkisini arttırmayı tercih ettikleri saptanmıştır. Ayrıca, aynı firmalara ait örneklerin bile mineral madde içerikleri açısından değişimlerinin fazla oluşu, gazlı alkolsüz içeceklerin üretiminde gerektiği gibi iyi nitelikte su kullanılmadığını göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gazlı alkolsüz içecek, Sodyum benzoat, C vitamini, Mineral madde
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Carbonated non-alcoholic soft drinks are the most preferable and the most consumed beverages for all age groups, especially for teenagers. Since their consumption is increasing day by day, it has become important to investigate their constituents which have important roles in nutrition physiology. In this study, to obtain information about the general composition of these beverages, some analytical properties, total vitamin C, preservative, ash and mineral compositions of some carbonated non-alcoholic soft drinks which are being marketed in Ankara have been investigated. Since there has been no study about this subject and the related standard (TS 4080 Carbonated Non-Alcoholic Soft Drinks Standard) has been abolished from validity, the results that obtained could be compared only with the Turkish Food Codex Soft Drinks Notification and Turkish Food Materials Regulations which contain a limited number of regulations about the carbonated non alcoholic soft drinks. All carbonated non-alcoholic soft drink samples which were produced by the different companies in the period of summer 1996 and winter 1997 and packed in 330 ml aluminium packages have been collected randomly from local markets. Totally 90 samples, each 10 of from different companies, have been taken into analysis. It has been found out that there was no difference in the amount of sodium benzoate used as a preservative in carbonated non-alcoholic soft drinks between summer and winter periods. But it has also been determined that to increase the effect of sodium benzoate by increasing the addition of citric acid has been preferred by the companies instead of increasing the amount of sodium benzoate. Besides this, the mineral content of samples have been found to be so different even between the soft drinks produced by the same company. This resulted that, the water used in the production of carbonated non-alcoholic soft drinks does not have the quality as high as it should be. KEY WORDS: Carbonated non-alcoholic soft drinks, Sodium benzoate, Vitamin C, Mineral substituents