Hastanelerin kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehdit ve tehlikelere karşı farkındalık ve hazırlık düzeylerine yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development study for hospitals' awareness and preparedness towards chemical, biological, radiological, nuclear threats and dangers
  1. Tez No: 719327
  2. Yazar: SADİ ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kriz, salgın, savaş vb. olağanüstü durumlarda hastanelerin günlük rutin hizmetleri yanında yeni görev ve iş yükleriyle karşılaşmaları kaçınılmazdır. Çalışmamızda, muhtemel bir KBRN tehdit ve tehlikesinde, ülke genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından referans hastane olarak yetkilendirilen hastanelerin aniden oluşacak olağanüstü durumlar hakkında farkındalıklarını ve hazır oluşlarını değerlendirmeye katkı sunabilme amacıyla;“Hastanelerin Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehdit ve Tehlikelere Karşı Farkındalık ve Hazırlık Düzeyleri Ölçeği”(KBRN-FHD) geliştirilmiştir. Elde edilen ölçeğin, KBRN referans hastaneleri başta olmak üzere tüm hastane ve sağlık kurumlarına, kurum içi değerlendirmede fayda ve KBRN hazırlığında motivasyon sağlayacağı öngörülmektedir. Metodolojik tipteki bu çalışmada araştırma evrenini 81 ilde KBRN referans hastanelerinde görev yapan toplam 280 başhekim oluşturmuştur. Çalışmada evrenin tamamına ulaşmak hedeflenmiştir. Veri toplama işlemi 2021 yılı Şubat-Mart aylarında gerçekleştirilmiş olup, toplam 280 adet anket ön görüşme ve yazışma sonrası e-posta yoluyla dağıtılmış ve 267 adet geri dönüş alınmıştır (%95,4). KBRN-FHD ölçeğinin içerik geçerliliği bir grup uzman tarafından değerlendirilmiştir. İç tutarlılığı Cronbach Alpha, faktör yapısı ve ayırt edici geçerliliği açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleriyle, test-tekrar test güvenilirliği Intraclass Correlation Coefficient (ICC) kullanılarak ölçülmüştür. Maddelerin ayırt edicilik düzeyleri düzeltilmiş madde toplam korelasyonuyla, alt boyutlar arasındaki ilişki ise Pearson korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shouldering new missions and workloads in addition to routine daily services, is inevitable for hospitals, in cases of emergencies like crisis, pandemic, war and etc. This study,“Scale for Hospıtals' Awareness and Preparedness Levels Towards Chemıcal, Bıologıcal, Radıologıcal, Nuclear Threats and Dangers”(CBRN-APL), has been developed on the purpose of evaluating the awareness and preparedness of country-wide hospitals empowered by Ministry of Health as reference hospitals in cases of suddenness emergencies due to a expectative CBRN threat and danger. It is foreseen that the obtained scale will provide motivation for all hospitals and health organizations, including CBRN reference hospitals, in in-house evaluation and CBRN preparation. Totally 280 chief physicians of country-wide 81 cities' CBRN reference hospitals, constituted target population of this methodological type study. It is targeted to reach entire population in the study. Data collection process has been managed between February and March 2021. After a brief pre-interview and correspondence, totally 280 surveys delivered by e-mail, 267 retrieved (95,4 %). CBRN-APL scale's content validity is evaluated by a group of experts. Cronbach Alpha to measure internal consistency, value, Explanatory and Confirmatory Factor Analysis for factor structure and discriminant validity, Intraclass Correlation Coefficient (ICC) to assess test- retest method reliability, are used. Levels of items' distinctiveness calculated with adjusted entries total correlation, the relationship between sub-dimensions entity, with Pearson coefficient of correlation.