Kırklareli ili Pınarhisar ilçesi Poyralı köyü dokumaları
Weavings of Poyralı village in Pınarhisar, Kırklareli
- Tez No: 858512
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY APA KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Poyralı Dokumaları, adını Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı olan Poyralı köyünden almaktadır. Poyralı köyü 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası Bulgaristan'ın Lofça Kazası'ndan göç eden halk tarafından kurulmuştur. Göç eden halk kültürel değerleri ile birlikte dokumalarını da getirmişlerdir. Poyralı köyü, Kültür Evi'nde sergilenen günümüze ulaşabilmiş dokuma örnekleri çalışma konumuzu oluşturmaktadır. Çalışmamız kapsamında Kültür Evi'nde sergilenen 38 adet tarihi dokuma örneği ayrıntılı olarak incelenerek katalogları oluşturulmuştur. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tanımı, önemi, sınırları, yöntemi, amacı, Kırklareli ili, Pınarhisar ilçesi, Poyralı köyü tarihi ve dokuma sanatının tarihsel gelişim süreci konuları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Kırklareli ili, Pınarhisar ilçesi, Poyralı köyü dokumalarında kullanılan tezgâh ve bölümleri, çözgü hazırlama işlemi, dokuma işlemi, teknikleri ve motiflerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Poyralı Kültür Evi'nde sergilenen tarihi dokuma örnekleri incelenerek katalog oluşturulmuştur. Dördüncü ve son bölümümüze gelindiğinde ise konu ile ilgili yapılan araştırmalar ve varılan sonuçlar ile ilgili bilgiler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poyralı Weavings take their name from the village of Poyralı in Pınarhisar district of Kırklareli. Poyralı village was founded by the people who emigrated from the Lofça District of Bulgaria after the 1877-78 Ottoman-Russian War. The migrating people brought their weavings along with their cultural values. The surviving weaving samples exhibited in the Poyralı Village Culture House constitute the subject of our study. Within the scope of our study, 38 historical weaving samples exhibited in the Culture House were examined in detail and their catalogs were created. The study consists of four parts. In the first part, the definition of the subject, importance of it, boundaries, methods, purpose, the history of Poyralı village in Pınarhisar, Kırklareli and the historical development process of the weaving art are discussed. In the second part, the looms and their parts, warp preparation process, weaving process, techniques and motifs used in the weavings of Poyralı village in Pınarhisar, Kırklareli are mentioned. In the third part, a catalogue was created by examining the historical weaving samples exhibited in Poyralı Culture House. In the fourth and last chapter, information about the research conducted on the subject and research results are shared.