İlkokul 2.sınıf öğrencilerinin Türkçe dersindeki okuduğunu anlama becerilerinin matematik dersindeki problem çözme becerilerine etkisi
The effect of primary school 2nd grade students' reading comprehensi̇on skills in Turkish classes on the problem solving skills in math classes
  1. Tez No: 719347
  2. Yazar: SİMLA EDA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilindeki ilkokulların 2. sınıflarında okuyan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinin matematik problemlerini çözme becerilerine etkisinin cinsiyet, öğrenim gördükleri okulların sosyoekonomik düzeyi, kitap okuma sıklığı, soru çözerken okuduklarını anlayıp anlamama durumları gibi değişkenlere göre incelemek ve öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada korelasyonel (ilişkisel) desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul il merkezinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının 379 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Okuduğunu Anlama Testi”ve“Problem Çözme Başarı Testi”kullanılmıştır. Uygulama araştırmacı tarafından 1 ders saati içerisinde gerçekleştirilmiş, öğrencilerin her iki testten aldıkları başarı puanları hesaplanmıştır. Veriler SPSS paket programında korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi ve ilişkisiz örneklemler t testi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve problem çözme becerileri arasında, pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Bununla birlikte okuduğunu anlama ve problem çözme becerilerinde kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu, öğrenim görülen okulun sosyoekonomik düzeyi yükseldikçe öğrencilerin matematik ve Türkçe başarı puanlarının da anlamlı düzeyde yükseldiği, kitap okuma sıklığı arttıkça öğrencilerin Türkçe okuduğunu anlama puanlarının ve matematik problemlerini çözme puanlarının da anlamlı düzeyde yükseldiği, okuduğunu anlamakta güçlük çeken öğrencilerin okuduğunu anlama ve problem çözme puanlarının da düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of reading comprehension skills of second grade students in primary schools in Istanbul on their ability to solve mathematical problems according to variables such as gender, socioeconomic level of the schools they study, frequency of reading, and whether they understand what they read while solving questions. The study also aims to determine the relationship between students' reading comprehension skills and problem solving skills. Correlational design was used in the research. The population of the research consists of 379 second grade students from primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Istanbul in 2020-2021 academic year.“Reading Comprehension Test”and“Problem Solving Achievement Test”, which were created by the researcher, were used to collect data. The application was carried out by the researcher within 1 class hour, and the success scores of the students from both tests were calculated. Data were analyzed by using correlation analysis, one-way ANOVA and unrelated samples t-test in SPSS package program. According to the findings, it was seen that there is a positive and significant relationship between the reading comprehension and problem solving skills of the primary school second grade students. In addition, it was concluded that female students were more successful than male students in reading comprehension and problem solving skills, and that the mathematics and Turkish achievement scores of the students increased significantly as the socioeconomic level of the school increased, and that the students' reading comprehension scores in Turkish and their scores in solving mathematical problems also increased significantly as the frequency of reading books increased. Lastly, it was concluded that students who had difficulty in understanding what they read also had low reading comprehension and problem solving scores.