Piroglutamil peptidlerin farelerde skopolaminle oluşturulmuş öğrenme-bellek bozukluğu üzerine etkisi
Effects of pyroglutamyl peptides on scopolamine induced learning-memory impairment in mice
- Tez No: 719388
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Böcek adipokinetik hormonları (AKH) şeker ve lipid mobilizasyonunda, böceklerin uçuş ve hareketi için enerji üretiminde rol oynar. Önceki çalışmalarımızda AKH'nun farelerde antidepresan, anksiyolitik, analjezik etkilerini, nörotrofik faktörleri ve nörojenezi artırdığını gösterdik. Ayrıca AKH'nun sıçan şizofreni ve olfaktör bulbektomi modelinde öğrenme-bellek üzerine düzeltici etkilerini gösterdik. Önceki çalışmamızda, AKH'nun sıçanlara intraperitoneal uygulanmasından sonra diğer çalışmalarla desteklendiği şekilde piroglutamik asid ve piroglutamil peptidleri içeren AKH metabolitlerinin kan-beyin bariyerini geçtiğini hipotez ettik. Yöntem: Bu çalışmada, iki piroglutamil peptidin öğrenme-bellek üzerine etkisini modifiye yükseltilmiş artı labirent testinde (mYAL) ve pasif sakınma testinde hem naif farelerde hem de skopolaminle indüklenen bellek bozukluğu üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Ayrıca piroglutamil peptidlerin lokomosyon ve anksiyete üzerine etkisini açık alan testinde inceledik. Skopolamin (1 mg/kg) ile piroglutamil peptid olarak piroglutamik asid-valin (pGlu-Val; 10 ve 20 mg/kg), piroglutamik asid-lösin (pGlu-Leu; 10 ve 20 mg/kg) kullandık. mYAL testinde peptidler öğrenme üzerine etkinin incelenmesi için ilk denemeden önce uygulanırken, pasif sakınma testinde peptidler bellek üzerine etkinin incelenmesi için ikinci denemeden önce uygulandı. Bulgular: mYAL testinde dipeptidlerin naif farelerde geçiş süresi-2 üzerine anlamlı etkisi yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Insect adipokinetic hormones (AKH) play role in sugar and lipid mobilization and support production of energy for flight and movement of insects. In our previous studies, we showed that AKH had antidepressant, anxiolytic and analgesic effects in mice and increased neurotrophic factors and neurogenesis in mice. We also showed that AKH had improving effects on learning and memory in schizophrenia and olfactory bulbectomy model of rats. In our previous study, we hypothesized that metabolites of AKH, including pyroglutamic acid and pyroglutamyl peptides, pass the blood-brain barrier after intraperitoneal administration of AKH in rats, which is supported by other studies. Method: In this study, we aimed to investigate effects of two pyroglutamyl peptides on learning and memory in modified elevated plus maze (mEPM) and passive avoidance tests in both in naive mice and in scopolamine-induced memory deterioration. We also investigated effects of pyroglutamyl peptides on locomotion and anxiety in open field test. We used scopolamine (1 mg/kg) and pyroglutamic acid-valine (pGlu-Val; 10 and 20 mg/kg), pyroglutamic acid-leucine (pGlu-Leu; 10 and 20 mg/kg) as pyroglutamyl peptides. In mEPM test peptides administered before first trial to investigate effect of peptides on learning process while in passive avoidance test peptides administered before second trial to investigate effects of peptides on memory process. Results: In mEPM test there was no significant effect of dipeptides on transfer latency-2 in naive mice.