Tarımsal gıda sistemlerinde agroekolojinin yeri ve öneminin incelenmesi: Ankara-Güdül örneği
Examination of the place and importance of agroecology in agro-food systems: The case of Ankara-Güdül
- Tez No: 719403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Ziraat, İşletme, Sociology, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, doğa dostu olmayan tarım yöntemleri yerine agroekolojik ilkeleri benimsediğini belirten üreticilerin, üretim süreç ve tekniklerini yerinde gözlemleyerek agroekolojik gıda ve tarım sistemini sosyolojik bir perspektifle incelemektir. Araştırmada amaca uygun seçilen 14 üretici ile katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşme teknikleri kullanılarak, geçmişteki üretim hikayeleri ile şu andaki uyguladıkları agroekolojik yöntemler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar tartışılmıştır. Üretimi yıllardır sürdüren üreticilerin bilgi birikimlerinden de yararlanmak adına yarı yapılandırılmış bir soru formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, üretimde agroekolojik uygulamaları benimseyen üreticilerin motivasyonlarını etkileyen faktörler de incelenmiştir. Bununla birlikte üreticilerin gözünden tüketici tutum ve görüşleri ortaya konulmuştur. Bu temelde katılımcıların aile çiftçiliğinin ve agroekolojik uygulamaların geleceği üzerine değerlendirmeleri yorumlanarak birkaç öneri sunulmuştur. Sonuçlar, mevcut tarımsal gıda sistemine yönelik duyulan güven probleminin daha fazla gündeme getirilmesi gerektiğini göstermektedir. Küçük ölçekli aile çiftçiliğinin desteklenmesine yönelik çalışmalar arttırılmalıdır. Üreticiler ve tüketicilerin doğrudan hem bilgi ve deneyim hem de ürün alışverişi yapabileceği alternatif gıda ağlarının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Mevcut sistemden sürdürülebilir bir gıda sistemine geçişi teşvik eden agroekoloji kavramının, gıda ve tarım araştırmalarında ön plana çıkarılması gerekmektedir. Bu sebeple uzun vadeli sürdürülebilir bir tarımsal gıda sistemi için sosyal, politik ve ekonomik dönüşümlerin gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the agroecological food and agriculture system from a sociological perspective by observing the production processes and techniques of the producers, who state that they adopt agroecological principles instead of non-nature-friendly agricultural methods. In the research, the similarities and differences between the production stories in the past and the agroecological methods they currently apply were discussed by using participant observation and in-depth interview techniques with 14 producers selected for the purpose. A semi-structured interview was used in order to understand the knowledge of small-scale producers who have been producing for years. As part of the research, the factors affecting the motivation of the producers who adopt agroecological practices in production process were also examined. In addition, consumer attitudes and opinions from the eyes of the producers were revealed. On this basis, the evaluations of the participants on the future of family farming and agroecological practices were interpreted and a few suggestions were presented. Findings show that the issue of trust in the current agro-food system should be brought to the agenda more. Efforts should be increased to support small-scale family farming. Alternative food networks, where producers and consumers can directly exchange both knowledge and experience and products, need to be expanded. The concept of agroecology, which encourages the transition from the current system to a sustainable food system, should be brought to the fore in food and agriculture research. For this reason, it has been concluded that social, political and economic transformations should be realized for a long-term sustainable agro-food system.