Astragalus globosus vahl ve astragalus breviflorus DC. türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic studies on astragalus globosus vahl and astragalus breviflorus DC. species
- Tez No: 719430
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL GÜVENALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Amaç: Astragalus globosus Vahl ve Astragalus breviflorus DC. (Fabaceae) bitkilerinin kök ve toprak üstü kısımlarından hazırlanan farklı polaritedeki ana ekstre ve alt fraksiyonların MCF-7 meme kanseri, MDA-MB-231 yüksek metastatik insan meme kanseri ile MCF-10A sağlıklı meme epitel hücre hattı üzerinde in vitro sitotoksik etkilerinin belirlenmesi, aktif ekstreler üzerinde izolasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi, izole edilen bileşiklerin sitotoksik ve apoptotik/nekrotik etkilerinin değerlendirilmesi çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Materyal ve Metot: Ekstrelerin ve izole edilen bileşiklerin in vitro sitotoksik etkilerini belirlemek amacıyla MTT testi, apoptotik/nekrotik etkilerin değerlendirilmesi için akım sitometrisi yöntemi kullanılmıştır. Kromatografik yöntemlerle izole edilen bileşiklerin yapıları ise 1D- ve 2D-NMR spektroskopisi ve kütle spektrometresi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Bulgular: A. globosus Vahl ve A. breviflorus DC. türlerinin n-butanol ekstreleri kanser hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterirken, sağlıklı hücreleri en az etkilemiştir. Yapılan izolasyon çalışmaları sonucunda A. globosus türünden 1 flavon glikoziti (diosmin) ve 2 flavonol glikoziti (narsissin ve hiperozit), A. breviflorus türünden 2 fenolik asit (kafeik asit ve klorojenik asit) ve 1 flavan-3-ol (kateşin) izole edilmiştir. A. globosus'tan izole edilen diosmin, kanser hücreleri üzerinde en yüksek sitotoksik etkiyi gösteren bileşik olup; Diosmin'in sitotoksik etkisini hücrelerde nekroz meydana getirerek yaptığı görülmüştür. Kafeik asit ise kanser hücrelerinde en fazla apoptoz meydana getiren bileşik olmuştur. Sonuç: Astragalus globosus Vahl ve Astragalus breviflorus DC. bitkileri üzerinde ilk kez fitokimyasal çalışmalar gerçekleştirilmiş, in vitro sitotoksik ve apoptotik etkileri ilk defa tarafımızca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study is to determine of in vitro cytotoxic effects of the main extracts and sub-fractions prepared from the root and aerial parts of Astragalus globosus Vahl and Astragalus breviflorus DC. (Fabaceae) on MCF-7 and MDA-MB-231 human breast cancer cell line and MCF-10A non-tumorigenic epithelial cell line, to isolate compounds from active extracts and evaluation the cytotoxic and apoptotic/necrotic effects of isolated compounds. Material and method: The in vitro cytotoxic effects of extracts and isolated compound were determined by MTT assay and the apoptotic/necrotic effects were evaluated by flow cytometry. The structure of compounds were elucidated by 1D- and 2D-NMR spectroscopy and mass spectrometry. Results: n-Butanol extracts of A. globosus Vahl and A. breviflorus DC. have significant cytotoxic effect on cancer cells, but lower effects on healthy cells. A flavone glycoside (diosmin) and two flavonol glycosides (narcissin and hyperoside) from A. globosus and two phenolic acids (caffeic acid and chlorogenic acid) and a flavan-3-ol (catechin) from A. breviflorus were isolated. Diosmin which is a compound isolated from A. globosus has highest cytotoxic effect on cancer cells; diosmin exerts cytotoxic effect by causing necrosis in cells. Caffeic acid was the compound that caused the most apoptosis in cancer cells. Conclusion: For the first time, phytochemical studies on Astragalus globosus Vahl and Astragalus breviflorus DC. were carried out and in vitro cytotoxic and apoptotic effects of these plants were evaluated.