Çağdaş heykel sanatında buluntu nesnenin primitif yaklaşımla kullanımı ve bir sergi
Primitive use of found objects in contemporary sculpture art and an exhibition
  1. Tez No: 719478
  2. Yazar: ALİ KANAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ŞAHİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma geçmişten günümüze heykel sanatındaki farklı yaklaşımları araştırırken, eser yaratımındaki malzemenin dönüşümü ve bu sürecin tarihsel olarak gelişimini incelemiştir. Buluntu nesne ile oluşturulan ifade biçimlerini örnekler üzerinden araştırmış, kavramsal ve fiziksel değişimin aktarımına sanatçı çalışması örneği üzerinden şahit olmuştur. Geçmişten günümüze sanat üretimin de malzemenin kullanımındaki değişkenlikler tarihi olaylarla ilişkilendirilmiştir. Tarihsel olarak baktığımız da 15.yuzyılda coğrafik keşifler yeni bir dünyanın kapılarını aralamıştır. Amerika kıtasından Afrika'ya ve Asya'nın güneydoğusuna kadar yeni sömürge alanları oluşturarak ekonomik bağlamda güçlenmeye başlamıştır. Sömürgecilik ile birlikte ekonomik anlamda güçlenen Batı, hükmedebildiği toprakların kültürel değerlerini de Avrupa'ya taşımaya başlamıştır. Dünyanın farklı noktalarından Avrupa kıtasına taşınan nesneler, heykeller, tuhaf şeyler (bitkiler, iskeletler, kostümler, maskeler vb.) Batılı sanatçıların ilkel sanat ile karşılaşması, klasik sanat anlayışından kurtulmak için bir çıkış noktası arayan dönemin çağdaş sanatçıları için önemli bir kaynak oluşturmuştur. İlkelin soyutlama içgüdüsü, malzemeyi kullanış biçimi Batı'nın tüm dogmatik sanat algısının yıkılmaya başlamasına ve yeni bir sanat anlayışının batılı sanatçılar tarafından kabul görmesini sağlamıştır. Tezin birinci bölümünde batının coğrafik keşifler ile birlikte karşılaştığı farklı medeniyetlerin kültürel etkilerini, batı sanatındaki yansımaları ve devam etmekte olan etkileri üzerine durulmuştur. İkinci bölümde Marcel Duchamp'ın hazır nesne kavramını ve Dadacıların hazır nesne kavramı eleştirisi üzerinden kullanmaya başladığı buluntu nesne kavramına değinilmiş ve bir sanatsal ifade biçimi olarak buluntu nesne kullanan sanatçılar üzerinden kavram örneklendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise bireysel uygulamalar sunulmuş ve gerçekleştirilen sergideki eserler tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
While this study investigated different approaches in sculpture from past to present, it also examined the transformation of the material in the creation of the work and the historical development of this process. The study researched the forms of expression created with the trove object through examples and witnessed the transfer of conceptual and physical change through the artist's work. Apart from the conceptual infrastructure behind the artistic expression, it has gained a new meaning with the transformation of trove objects and has provided a different use of this material. Changeability in the use of the material in art production from past to present has been associated with historical events. When examined historically, geographical discoveries in the 15th century unlocked the gates of a new world. It started to strengthen in the economic context by creating new colonial areas from the Americas to Africa and Southeast Asia. The West, which became economically stronger with colonialism, started to bring the cultural values of the lands it could dominate to Europe. Objects, sculptures, and strange things (plants, skeletons, costumes, masks, etc.) that can be considered local, which were transported to the European continent from different parts of the world, took their places in personal collections, the cabinet of curiosities and later in museums in the West. The encounter of Western artists with primitive art was a significant resource for contemporary artists of the period who were looking for a starting point to elude from the classical sense of art. The primitive's abstraction instinct and the way they used the material led to the destruction of all the dogmatic art perception of the West and the acceptance of a new sense of art by western artists.