Kazı ve hafriyat işlerinde uygulanan risk değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk assessment methods used inexcavation and excavation works
  1. Tez No: 719525
  2. Yazar: ÖMER MİNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYRUL CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş kazalarının birçok faktörün değişik oranlardaki paylarının etkilenişi ile meydana geldiği kanısı kuvvet bulmaktadır. O halde, kazaları önleme hususunda yapılacak çalışmalarda, konuyla ilgili elde edilebilecek bütün faktörleri birlikte analiz ederek, kaza üreten unsurlar hakkında yönetimi uyaran, bu şekilde erken önlem alınmasına olanak sağlayan yeni teknikler geliştirilmelidir. İş kazalarının önlenmesi için devlet, işveren ve çalışanın bir arada sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. İşveren ve çalışanların iş güvenliği bilincini kazanarak iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilebilir. Kazı ve hafriyat işleri özelinde yapılan çalışma çalışan sağlığı ve iş güvenliğinin önemini vurgulamaktadır. Yapılan risk değerlendirme çalışmaları ile riskler belirlenmiş olup alınabilecek önlemlerle sektörde ve genel anlamda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır. Yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler iyileştirmelerle iş sağlığı ve güvenliğindeki bazı sorunların tamamen ortadan kaldırılması mümkün görünmese de iş kazalarını azaltabilmektedir. Riskler belirlenmiş ve bu risklere bazı öneriler getirilmiştir. Alınacak önlemlerle riskler azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilmektedir. Çalışma alanı ve faaliyetlerine göre tehlike ve riskler analiz edilmiştir. Risk değerlendirme metotlarının uygunluğu ve etkinliğini karşılaştırmak için üç yöntem seçilmiştir. 5x5 Matris metodu, Fine- Kinney metodu ve FMEA metodu ile hazırlanan rapor sonuçlarına göre değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are strongly believed to occur by the influence of many factors at different rates. Then, new techniques should be developed in the studies which are about the prevention of accidents, by analyzing all the factors that can be obtained about the subject, warning the management about the factors causing the accident, thus allowing early preventions to be taken. The government, employers and employees must do their responsibilities together in order to prevent occupational accidents. Occupational accidents and occupational diseases can be prevented with the help of occupational safety awareness of employees and employers. The work carried out specifically for excavation and earthworks emphasizes the importance of employee health and safety. With the risk assessment studies, the risks have been determined and it is aimed to increase the awareness of occupational health and safety in the sector and in general with the measures that can be taken. Although it is not possible to completely eliminate some problems in occupational health and safety with improvements, the arrangements made or to be made can reduce occupational accidents. Risks have been identified and some suggestions have been made for these risks. Risks can be reduced or reduced with the preventions to be taken. According to the work area and activities, dangers and risks were analyzed.Three methods were chosen to compare the suitability and effectiveness of risk assessment methods.The report's results were evaluated using the 5x5 Matrix method, the Fine-Kinney method, and the FMEA method.