İşletmelerde iş ahlakı ve mobbing: Bir vakıf üniversitesi örneği
Business ethics and mobbing in enterprises: Example of a foundation university
- Tez No: 719535
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma kapsamında, ahlak kavramı, iş ahlakı ve mobbingin önemi ele alınacaktır. İş ahlakı ile bağlantılı uygulamalar bir ahlak bilgisi olup, iş yaşantısında karşılaşılan ahlaki sorunların tümünü incelemektedir. İş ahlakı, 1980'lerin sonundan itibaren işletmecilik literatüründe yer edinerek giderek artan ölçüde yer edinmeye başlamıştır. Bireylerin kabul ettiği ahlaki değer ve tutumların yaşamını sürdürmekte olduğu yakın çevresine yansımaktadır. Bu bağlamda, işletme içerisinde bir kişinin veya grubun ahlaka aykırı davranışlarda bulunması diğer kişilerin veya grupların da ahlakdışı davranmasına sebep olabilmektedir. Şirketlerde uygulanan iş ahlakına uygun olmayan davranışlar, baskı, zorlama, tehdit vb. negatif davranışlar ile bağlantılı olan mobbing, hemen hemen tüm kurumlarda kendini göstermektedir. Mobbingin zararları yalnızca kişiler ile sınırlı değildir çünkü yaşanan sürecin olumsuz etkileri, o işletmede, örgüt bütünlüğünde ve hatta toplumda da hissedilir. Araştırmanın amacı, işletmelerde iş ahlakının ve mobbingin ne ölçüde dikkate alındığının vakıf üniversitesi örneğinden yararlanarak incelemek ve mevcut durumu ortaya koymaktır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümlerinde araştırmayı aydınlatacak kavramsal konulara açıklanarak değinilmiş, üçüncü bölümündeyse, yapılan anket sonucunda toplanan verilerin SPSS analizi sonuçlarına yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlardan yola çıkarak işletmelerde iş ahlakı ve mobbingin mevcut durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the concept of morality, work ethic and the importance of mobbing will be discussed. Applications related to work ethics are a moral knowledge and examine all the moral problems encountered in business life. Since the late 1980s, business ethics have become increasingly featured in the business literature. It is reflected in the inner circle where the moral values and attitudes accepted by individuals live. In this context, immoral behavior of a person or group within the enterprise may cause other persons or groups to behave immorally. Mobbing, which is linked to negative behaviors such as improper behaviors, coercion, threats, etc. applied in companies, manifests itself in almost all institutions. The harms of mobbing are not limited to individuals because the negative effects of the process are felt in that enterprise, in the integrity of the organization and even in society. The aim of the research is to examine the extent to which work ethic and mobbing are taken into account in enterprises using the example of the foundation university and to reveal the current situation. In the first and second parts of the research, conceptual issues that will illuminate the research are explained and in the third part, the results of SPSS analysis of the data collected as a result of the survey are included. Based on the results obtained, the current situation of business ethics and mobbing in enterprises has been tried to be revealed.