Uzaktan çalışmada verimlilik: Zonguldak devlet okullarında bir araştırma
Efficiency in telecommuting: A study in Zonguldak public schools
  1. Tez No: 719552
  2. Yazar: ÜLKÜ MÜKELLEF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Uzaktan çalışma, bilgi iletişim teknolojileri yoluyla iş yerinden uzakta bir yerde gerçekleştirilen inovasyonel bir çalışma düzenlemesidir. İlk 1970'li yıllarda petrol krizine çözüm olarak Nilles tarafından ortaya atılmıştır. 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgını tedbirleri gereği eğitim -öğretim hizmetleri, mevcut insan ve BİT kaynaklarıyla uzaktan çalışma yöntemi ile sunulmuştur. Bu noktada, verimlilik, çalışanın mevcut teknik kaynak olanakları ölçüsünde kendisinden beklenen görevi yerine getirmesi olarak değerlendirilmiştir. Neufeld & Yang (2005) araştırmalarında uzaktan çalışmada verimliliği etkileyen unsurları, çalışanın inanç ve tutumları, bilgi iletişim teknoloji ihtiyaçları ve sosyal etkileşimleri olarak bulmuşlardır. Bu bağlamda, uzaktan çalışmada verimlilikleri etkileyebileceği düşünülen inanç ve tutumların, bilgi iletişim teknoloji ihtiyaçlarının ve sosyal etkileşimlerinin etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Zonguldak İli genelinde Devlet okullarında çalışan yönetici ve öğretmenler evren olarak belirlenmiştir. Salgın tedbirlerince çevrimiçi uygulanan anket ile gönüllülük esasına göre 398 katılımcıya ulaşılmıştır. Faktör analizi ile yapılandırılan anket verileri parametrik testler ile çözümlenmiştir. Analizler sonucunda inanç ve tutumların önemli ölçüde etkisi tespit edilmekle birlikte BİT ihtiyacının ve sosyal etkileşimin verimlilik üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların inanç ve tutumların cinsiyet, eğitim durumu, kurumdaki görevi ve çalışma süresine göre farklılaştığı, evli olmanın verimlilik üzerinde negatif yönlü etki yaptığı ve erkek çalışanların verimlilik elde etmede daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Telecommuting is an innovative working arrangement carried out in a place away from the workplace through information and communication technologies. It was first put forward by Nilles in the 1970s as a solution to the oil crisis. In accordance with the measures of the Covid-19 epidemic that emerged in 2019, education services were provided with the method of telecommuting with existing human and ICT resources. At this point, productivity has been evaluated as the fulfillment of the task expected from the employee within the scope of the available technical resources. Neufeld & Yang (2005) found in their research that the factors affecting productivity in telecommuting are employee beliefs and attitudes, information and communication technology needs, and social interactions. In this context, it is aimed to determine the effect of beliefs and attitudes, information communication technology needs and social interactions that are thought to affect productivity in telecommuting. Managers and teachers working in public schools throughout Zonguldak Province were determined as the universe. With the online questionnaire applied by the epidemic measures, 398 participants were reached on a voluntary basis. Survey data structured with factor analysis were analyzed with parametric tests. As a result of the analysis, it was determined that beliefs and attitudes had a significant effect, but the need for ICT and social interaction had a significant effect on productivity. In addition, it was concluded that the beliefs and attitudes of the participants differed according to gender, education level, position in the institution and working time, being married had a negative effect on productivity, and male employees were more advantageous in achieving productivity.