Bābur-nāme'nin [245a-382b] varakları arasındaki bölümde yer alan eski Türkçe ve Moğolca kökenli kelimelerin açıklamalı sözlüğü
The annotated dictionary of old Turkic and Mongolian origin words in the Baburnama between [245a-382b] folios
  1. Tez No: 719618
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 826
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Babur-nāme adlı eserin [245a-382b] arasındaki varakların transkripsiyonlu metninde yer alan Eski Türkçe ve Moğolca kökenli kelimelerin açıklamalı sözlüğünü içerir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Babur ve Babur Devleti hakkında temel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde çalışmaya konu olan eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Üçüncü bölümde metnin açıklamalı sözlüğü ve dizin verilmiştir. Sözlük hazırlanırken Reşit Rahmeti Arat'ın Kutadgu Bilig adlı eserindeki dilbilgisi sıralaması esas alınmıştır. Dördüncü bölümde ise metnin tıpkıbasımdan örneklere, Babur'a ait şecere ve Babur Devleti'nin sınırlarını gösteren haritaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a master's thesis, includes an annotated dictionary of Old Turkish and Mongolian origin words in the transcribed text of the leafs between the work named Babur-name [245a-382b]. This study consists of four chapters. In the first chapter, basic information about Babur and Babur State is given. In the second part, the transcribed text of the work that is the subject of our study is given. In the third part, an explanatory dictionary and index of the text are given. While preparing the dictionary, the grammar order of Reşit Rahmeti Arat in Kutadgu Bilig was taken as a basis. In the fourth part, the facsimile of the text includes the genealogy of Babur and the map which is showing the borders of the Babur State.