The impact of immigration on labor markets: The Venezuelan case
Göçün emek piyasaları üzerindeki etkisi: Venezuela örneği
- Tez No: 719703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı Venezuela göçünün Latin Amerika ekonomileri, özellikle emek piyasaları, üzerindeki etkisini incelemektir. Söz konusu çerçevede en yüksek sayıda Venezuela göçmenine sahip olan Kolombiya, Peru, Arjantin, Ekvator, Brezilya ve Şili ekonomileri analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısmı Venezuelalı gözmenlerin seçili ülke ekonomileri üzerine etkilerini araştırmaktadır. Venezuela göçmen hareketliliği görece olarak yeni olduğundan ekonomilerin mevcut durumlarını Venezuelalı göçmenlerle ilişkilendirmek mümkün olmamaktadır. Uygulama bölümünün ikinci kısmında, Venezuelalı göçmenler ve Kolombiya istihdam verileri arasındaki nedensellik ilişkisini incelemek amacı ile Zaman Serisi Analizi, 2017M01 ve 2021M07 dönemi için aylık verilere uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Venezuelalı göçmenlerden Kolombiya istihdam verilerine doğru tek yönlü Granger nedensellik elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Venezuelan immigrants on the Latin American Economies, particularly on labor markets. In this context, we analyze the Latin American countries, which have the highest number of Venezuelan immigrants, namely Colombia, Peru, Argentina, Ecuador, Brazil, and Chile. The analysis chapter of the study is composed of two sections. The first section investigates the impact of Venezuelans on selected countries' economies. Since the visible movement is quite new, it is not possible to relate the economies' situation with Venezuelan immigrants. In the second part of the analysis chapter, we perform a time series analysis to see the causality relationship between Venezuelan immigrants and Colombian employment for the period between 2017M01 and 2021M07. Accordingly, a unidirectional causality is obtained from Venezuelan immigrants to Colombian employment. According to findings a unidirectional Granger causality is obtained from Venezuelan migrants to employment in Colombia.