Etkileşimli eğitsel oyun kullanarak iyileştirici müdahalenin otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere etkileri
The effects of remedial intervention using interactive educational game on students with autism spectrum disorder
- Tez No: 719823
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların, motor gelişimlerinde ve proprioseptif duyularında olan farklılık dönen ve hızlı hareket eden nesnelere karşı olan tutumunu olumsuz etkilemektedir. Bu durum, cadde üzerinde yaya olarak bağımsız hareket edebilmelerine engel teşkil ederek yaşamlarını bağımsız sürdürememelerine neden olmaktadır. Yetersizliği olan bireylerin, yaşamlarını bağımsız sürdürememelerine neden olan temel becerilerin kazandırılması süreci bağlamında Unity 3D programı ile trafik ışıklarını kullanarak karşıdan karşıya geçme temalı eğitsel bir oyun tasarlanmış, programlanmış ve oyun otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ile çalışılmıştır. Oyun geliştirilirken, dijital oyun tabanlı öğrenme-öğretme modeli kullanılmıştır. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların rahatlıkla kullanabilmeleri amacıyla, Arduino ve 3D yazıcı kullanarak özel bir konsol geliştirilmiştir. OSB'li bireylerin gerçek ortamda bu eğitime tabi tutulması potansiyel olarak tehlikeli durumlara maruz kalmasına neden olmaktadır. Eğitsel bilgisayar oyunları güvenli bir ortam sunmasının yanı sıra, dikkat çekici niteliğiyle öğrenmeyi kolaylaştırarak kademeli bir şekilde öğrenmenin gerçekleşmesini sağlar. Çalışmanın yöntemi tek denekli araştırma yöntemlerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama olarak seçilmiştir. Oturumlarda katılımcının güvenlik becerisi olan yaya becerisi öğretilmeye çalışıldığından tek fırsat yöntemi kullanılmıştır. Hedef kitle olarak üç ya da daha fazla kelimeden oluşan yönergeleri anlayan ve yerine getiren, en az iki dakika süreyle bir videoyu izleme becerisine sahip olan, dikkatini en az beş dakika süreyle bir etkinliğe toplayabilen, renk bilgisine (kırmızı, sarı, yeşil) sahip olan, sol ve sağ yön bilgisine sahip OSB'li bireyler seçilmiştir. Literatürde mevcut çalışmalara bakıldığında, yaya eğitiminin sanallaştırılmasının etkilerinin, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar üzerinde olumlu etkilere ulaşıldığını göstermektedir. Fakat, bu alandaki çalışmaların eksikliği sebebiyle yaya olarak, interaktif trafik kuralları eğitimi veren bir bilgisayar oyunu geliştirilmesi gerektiği görülmüş ve bu çalışmaya yön vermiştir. Bu çalışmada otizm, otizmde bilgisayar oyunuyla eğitim konuları incelenerek etkileşimli, yaya olarak trafik kurallarını öğretmeyi hedefleyen bir eğitsel bilgisayar oyunu geliştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, tüm katılımcıların trafik ışıklarını kullanarak karşıdan karşıya geçme becerisini öğrendiklerini, beceriyi genelleyebildiklerini göstermektedir. Çalışmada katılımcıların ebeveynlerinden toplanan sosyal geçerlik bulguları olumludur.
Özet (Çeviri)
The difference in motor development and proprioceptive senses of children with autism spectrum disorder negatively affects their attitudes towards rotating and fast-moving objects. This situation prevents them from being able to move independently on the street, causing them to be unable to continue their lives independently. In the context of the process of acquiring the basic skills that cause individuals with disabilities to not be able to lead their lives independently, an educational game with the theme of crossing the street using traffic lights was designed and programmed with the Unity 3D program, and the game was worked with children with autism spectrum disorder. While developing the game, a digital game-based learning-teaching model was used. A special console has been developed using Arduino and a 3D printer so that children with autism spectrum disorders can use it easily. Subjecting individuals with ASD to this training in the real environment causes them to be exposed to potentially dangerous situations. In addition to providing a safe environment, educational computer games facilitate learning with their remarkable quality and enable learning to take place gradually. The method of the study was chosen as one-subject research methods, multiple probes with inter-participant probe phase. Since the pedestrian skill, which is the safety skill of the participant, was tried to be taught in the sessions, the single opportunity method was used. Understands and fulfills instructions of three or more words as a target audience, has the ability to watch a video for at least two minutes, can focus their attention on an activity for at least five minutes, and has color knowledge (red, yellow, green), Individuals with ASD who have left and right direction information were selected. Looking at the existing studies in the literature shows that the effects of virtualization of pedestrian education have positive effects on children with autism spectrum disorder. However, due to the lack of studies in this area, it was seen that a computer game that provides interactive traffic rules training on foot was needed and this has guided this study. In this study, autism, education with computer games in autism were examined and an interactive educational computer game aiming to teach traffic rules as pedestrian was developed. The findings of the study show that all participants learned the ability to cross the street using traffic lights and were able to generalize the skill. The social validity findings collected from the parents of the participants in the study are positive.